Narodowe Forum Muzyki ujawnia swój program

Radio RAM | Utworzono: 30.03.2015, 18:32 | Zmodyfikowano: 30.03.2015, 16:36
A|A|A

Na zdjęciu Wynton Marsalis (fot. Wikipedia)

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zaprasza na nowy sezon. Dyrekcja Filharmonii przedstawiła częściowy program koncertów i imprez w nowych salach. Do Wrocławia przyjedzie m.in. amerykański trębacz i kompozytor Wynton Marsalis. Na przyszły rok zaplanowano też kilka innych wydarzeń jazzowych. Piotr Turkiewicz poleca występ grupy perkusistów Third Coast Percussion. Artyści zagrają w sali głównej Forum w lutym:

Tymczasem na razie na budowie Narodowego Forum Muzyki trwają prace wykończeniowe. Muzycy Filharmonii już myślą o przeprowadzce.

Dyrektor Andrzej Kosendiak przedstawia cały harmonogram:

W październiku pojawi się też Concha Buika, światowej sławy hiszpańska śpiewaczka i kompozytorka.

PRZECZYTAJ: Narodowe Forum Muzyki (Program sezonu 2015/2016)

Termin otwarcia NFM ujawnił w styczniu br. prezydent miasta. Rafał Dutkiewicz potrzymał wówczas deklarację złożoną na początku roku, podczas wywiadu w naszej rozgłośni, że przed uruchomieniem obiektu odbędzie się kilka koncertów, które pozwolą sprawdzić sale koncertowe. Wywiad z Rafałem Dutkiewiczem (POSŁUCHAJ)

Otwarcie NFM zainaugurują wrocławskie zespoły muzyczne. Obiekt na placu Wolności przed zaplanowanym na 4 września przejdzie konieczne odbiory techniczne i rozruch w postaci kliku nieoficjalnych koncertów. Choćby po to, by ustawić akustykę. Forum robi ogromne wrażenie - budowlańcy zapewniają, że w salach nie będą odczuwalne żadne drgania dochodzące z miasta, czyli choćby przejazdy tramwajów. Potwierdzają się też informacje, że inwestycja pochłonie więcej pieniędzy niż początkowo zakładano. Wyliczenia przedstawiał nam prezydent Rafał Dutkiewicz:

Do tego trzeba jeszcze doliczyć kolejne miliony na wyposażenie Narodowego Forum Muzyki. Tu miasto liczy jeszcze na pieniądze z Ministerstwa Kultury. Koszt budowy to łącznie z parkingiem i wyposażeniem to grubo ponad 400 mln zł, a niemal połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Inwestycja ma się zakończyć w maju.

Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny, czego wyrazem jest kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji. Każda z czterech sal ma odrębny charakter dzięki różnorodnej kolorystyce i wystrojowi. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.

Kubatura: ponad 300 tysięcy metrów sześciennych. Podobnych rozmiarów jest nowy terminal wrocławskiego lotniska. Gdyby policzyć wszystkie kable i przewody, które zostaną wykorzystane w różnego typu instalacjach, wyszłoby 1000 kilometrów.

Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne).

W gmachu znajdują się m.in.: cztery sale koncertowe, w tym główna z 1800 miejscami, i trzy kameralne dla widowni liczącej od 250 do 450 osób, a także studio nagrań, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza.

Przy obiekcie znajduję się 3-poziomowy parking na ok. 700 pojazdów. Przed budynkiem na zmodernizowanym placu Wolności będą organizowane plenerowe wydarzenia kulturalne.

KALENDARIUM BUDOWY

  • W grudniu 2009 r. miasto podpisało umowę ws. budowy z konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A; Acciona Infraestructuras S.A, Wrobis S.A. i PHU IWA.
  • W październiku 2012 Mostostal, czyli główny wykonawca zszedł z placu budowy i przerwał inwestycję.
  • 15 lipca 2013 r. podpisano umowę z konsorcjum PB Inter-System i Elektromontaż Rzeszów

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ TUTAJ (KLIKNIJ)

REKLAMA

To może Cię zainteresować