9 filmów, 9 miast. Poznaj program filmowy MIASTOmovie

Radio RAM | Utworzono: 26.03.2015, 17:53
A|A|A
Najbliższa odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem "Miasto z odzysku", zwracającym uwagę na "nowe życie" miast w kontekście społecznym, architektonicznym i przestrzennym. To spojrzenie na tych, którzy miasta ratują, gentryfikują, segregują, budują z nim więź - niekoniecznie poprzez kredyt mieszkaniowy na 30 lat. To walka o godne miejsce i warunki do życia, to poczucie odpowiedzialności i przynależności, oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To alternatywne pomysły na życie we współczesnych miastach.
 
Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów - w programie znajdzie się m.in. aż 5 pozycji pokazywanych w Polsce po raz pierwszyJedną z premier będzie dokument otwierający MIASTOmovie #3 -"Speculation Nation" w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Obraz, opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców, podejmuje kwestię niedokończonych "miast widm" i związanego z tym problemu mieszkalnictwa. Premierowym filmom towarzyszyć będą też często spotkania z ich twórcami: widzowie będą mogli porozmawiać m.in. z Robinem Humboldtem i Laurentią Genske, reżyserami niezwykle ciekawego „Am Kölnberg", prezentującego osiedle-getto w niemieckiej Kolonii. Do Wrocławia przyjedzie również Markus Lenz, autor niemieckiej"Ruiny" opowiadającej o porzuconym wieżowcu w centrum Caracas, który z czasem przeobraził się w największy skłot na świecie.
 
Zwiastun filmu "Speculation Nation": 
 
 
„Am Kölnberg" i "Ruina", to nie jedyne interesujące pozycje w programie wyprodukowane przez naszych zachodnich sąsiadów. Wśród niemieckich filmów podczas MIASTOmovie #3 warto również zwrócić uwagę na „Mieszkanie w Berlinie" Alice Agneskirchner (pokazujący proces powrotu młodego pokolenia Izraelitów do multikulturowych dzielnic Berlina) oraz „Away From All Suns!" w reżyserii Isy Willinger (poruszający temat zapomnianych reliktów rosyjskiego konstruktywizmu). Ten ostatni film - podobnie jak choćby "La Comuna 9. Odzyskując miasto", premierowy obraz Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz - pokazywany będzie w nietypowych przestrzeniach, na co dzień niekojarzonych z projekcjami filmowymi.
 
Zwiastun filmu "Away From All Suns": 

 
Szczegóły dotyczące harmonogramu projekcji znajdą Państwo w załączniku. Więcej informacji o MIASTOmovie #3 na naszej stronie internetowej oraz kanałach na FacebookuTwitterze Instagramie. Na MIASTOmovie zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.  Projekt jest częścią programu ​​Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
 
Do zobaczenia podczas MIASTOmovie #3!

Czwartek, 16 kwietnia
19:00 FILM OTWARCIA „Speculation Nation”
reż. Sabine Gruffaut, Bill Brown (USA/Hiszpania, 2014, 74’)
+ debata „Doskonała lokalizacja, cicha okolica, dobry dojazd. Wyzwania współczesnego mieszkalnictwa” [KINO NOWE HORYZONTY]

Piątek, 17 kwietnia
18:00 “La Comuna 9. Odzyskując miasto”
reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz (Polska, 2015, 63’)
+ spotkanie z reżyserkami i bohaterką Sandrą Lilianą Rios [SZKLARNIA] 

20:30 „Am Kölnberg”
reż. Robin Humboldt, Laurentia Genske (Niemcy, 2014, 85’)
+ spotkanie z reżyserami [KINO NOWE HORYZONTY]

Sobota, 18 kwietnia
15:00 „Away From All Suns”
reż. Isa Willinger (Niemcy/Rosja, 2013, 77’) [MIEJSCE NIESPODZIANKA]

17:30 „Grey City”
reż. Marcelo Mesquita, Guilherme Valiengo (Brazylia, 2013, 80’) [KINO NOWE HORYZONTY]

20:00 “My Brooklyn” reż. Kelly Anderson (USA, 2012, 85’)
+ wykład Doroty Groyeckiej o książce “Gentryfikacja Berlina”
+debata „Nowa szlachta. O gentryfikacji miast i dzielnic” [KINO NOWE HORYZONTY]

Niedziela, 19 kwietnia
14:00 „After the Factory” 
reż. Phillip Lauri (USA/Polska, 2012, 44’)
+ spotkanie z producentem Michałem Grudą [SZKLARNIA]

16:00 „Ruina” reż. Markus Lenz (Niemcy, 2014, 73’) + spotkanie z reżyserem [KINO NOWE HORYZONTY]

18:30 „Mieszkanie w Berlinie”
reż. Alice Agneskirchner (Niemcy/Izrael, 2013, 84’) + spotkanie [KINO NOWE HORYZONTY]


Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować