Płyta tygodnia: Mark Ronson „Uptown Special”

Piotr Bartyś | Utworzono: 03.03.2015, 15:10
A|A|A

Mimo że na swoim koncie miał do tej pory trzy albumy studyjne podpisane własnym nazwiskiem, że produkował muzykę tak różnych artystów jak Rufus Wainwright, Lily Allen, NAS, Foreigner, Adele, Paul McCartney czy Keiser Chiefs, wszyscy pamiętają go jako producenta „Back To Black” Amy Winehouse.

Singiel „Uptown Funk” pochodzący z najnowszego albumu „Uptown Special” zmieni zapewne tę sytuację. Prawie 300 milionów odsłon na You Tube. 170 milionów odsłuchań na Spotify. Numer jeden na listach przebojów z obu stron Atlantyku.

W Wielkiej Brytanii to jak dotąd najczęściej słuchany utwór w pierwszym tygodniu po premierze – 2 490 000 odtworzeń.


   
Ale godzien uwagi jest nie tylko singiel. Cały czwarty album  Ronsona ‘Uptown Special’  przezentuje się bardzo przyzwoicie. Jest w dużym stopniu zainspirowana muzyką jego wcześniej młodości - hip-hopem, funkiem, soul i R&B. Płyty z taką muzyką puszczał na imprezach jako DJ i do tych brzmień powrócił po latach nagrywając nowy materiał. Album wyprodukowany został przez samego Ronsona, który do współpracy zaprosił Jeffa Bhaskera (Kanye West, Drake, Alicia Keys) i powstawał przez ponad 18 miesięcy w studiach w Londynie, Memphis, Los Angeles i Nowym Jorku. Większość tekstów na płytę – poza pierwszym singlem – napisana została przez znanego amerykańskiego pisarza, zdobywcę nagrody Pulitzera Michaela Chabona.  Inne osoby, które miały duży wkład w ‘Uptown Special’ to między innymi Kevin Parker (Tame Impala), wokalista Miike Snow Andrew, Emile Haynie (producentka Lany Del Rey, FKA Twigs) oraz rówieśnicy Ronsona James Ford (na co dzień Simian Mobile Disco, producent m.in. Arctic Monkeys), Hudson Mohawke (TNGHT) i DJ Zinc oraz Trombone Shorty. Tradycyjnie z Markiem grają też jego ‘nadworni’ muzycy: Homer Steinweiss, Nick Movshon i Tommy Brenneck. Specjalnym gościem na płycie jest Stevie Wonder – pojawia się w tutaj dwóch utworach.


 
Tracklista CD:
1. Uptown's First Finale (feat. Stevie Wonder & Andrew Wyatt)
2. Summer Breaking (feat. Kevin Parker)
3. Feel Right  (feat. feat. Mystikal)
4. Uptown Funk! (feat. Bruno Mars)
5. I Can't Lose (feat. Keyone Starr)
6. Daffodils (feat. Kevin Parker)
7. Crack In the Pearl (feat. Andrew Wyatt)
8. In Case of Fire (feat. Jeff Bhasker)
9. Leaving Los Feliz (feat. Kevin Parker)
10. Heavy and Rolling (feat. Andrew Wyatt)
11. Crack In the Pearl, Pt. II  (feat. Stevie Wonder & Jeff Bhasker)

Tagi:
REKLAMA