Cenny obraz powrócił po latach do Wrocławia

Alicja Mikłaszewicz | Utworzono: 14.02.2015, 10:05
A|A|A

Obraz do 1944 roku był w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przewieziony w celu ochrony przed działaniami wojennymi do Kamieńca Ząbkowickiego, zaginął przypuszczalnie w 1945 roku, po zajęciu tego terenu przez Armię Sowiecką. Pod koniec 2008 roku obraz pojawił się w ofercie domu aukcyjnego w Londynie. Na wniosek Ministerstwa Kultury został wycofany z aukcji. Odzyskanie obrazu stało się możliwe po kilkuletnich negocjacjach, prowadzonych przez polskie placówki dyplomatyczne w Londynie i w Waszyngtonie. Strona polska nie poniesie żadnych kosztów. Po powrocie do kraju został przekazany do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

- Odczuwam wielką radość, ponieważ po raz kolejny raz udaje się odnaleźć i przywrócić do zbiorów zaginiony w czasie działań wojennych obraz. Dzieło Jacoba Jordaensa „Święty Iwo wspomaga biednych” z pewnością będzie jedną z najcenniejszych ozdób naszej wystawy stałej „Sztuka europejska XV-XX w.”.
Bardzo dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do odnalezienia i sprowadzenia obrazu, za wolę, zaangażowanie oraz za kilkuletni trud, który pokazuje, jak skomplikowane są sprawy odzyskiwania zaginionych dzieł sztuki, ale też świadczy o tym, że warto takie działania podejmować - powiedział Radiu RAM Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.

Obraz Jordaensa to kolejne dzieło, które wróciło do Wrocławia. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że skradziony podczas II wojny światowej zabytek z 1878 r. autorstwa Oswalda Achenbacha - "Via Cassia koło Rzymu" znów jest w stolicy Dolnego Śląska. W sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało obraz do Muzeum Narodowego (na zdjęciu obok minister kultury Małgorzata Omilanowska; fot. Muzeum Narodowe). Można go oglądać w sali 200 na 2. piętrze.

Losy zabytku pozostawały nieznane do maja 2014 r., kiedy to pracownicy resortu odnaleźli obraz na aukcji dzieł sztuki w domu aukcyjnym Van Ham w Kolonii. Szybki powrót dzieła do wrocławskich zbiorów był możliwy dzięki obywatelskiej postawie jego posiadacza. Po zapoznaniu się z dokumentacją przygotowaną przez Wydział ds. Strat Wojennych, z której wynikało, że obraz pochodzi z wojennej grabieży, zdecydował o zwrocie płótna.

Obraz był w przedwojennych zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Trafił tam w 1907 roku. Po wybuchu II wojny światowej podjęto przygotowania do zabezpieczenia zbioru. Od 1942 r. rozpoczęto wywózki dzieł sztuki do wcześniej wyznaczonych składnic na terenie Śląska. 4 lutego 1946 "Via Cassia koło Rzymu", wraz z innymi dziełami, zginął podczas kradzieży.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować