Oto Roszek, czyli nowy krasnal. Gdzie go spotkasz?

Marek Zoellner | Utworzono: 20.01.2015, 12:44
A|A|A

Głównego wejścia do gmachu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Norwida 29 we Wrocławiu strzeże nowy wrocławski krasnal „Roszek”, badający psa.

To krasnoludkowy lekarz weterynarii. Umieszczony został na postumencie ufundowanym przez dziekana prof. Krzysztofa Kubiaka. Uroczyste odsłonięcie figurki odbędzie się podczas tegorocznych obchodów 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Komunikat uczelni przybrał bardzo poważny ton:

"Inicjatorką ufundowania krasnala była lek. wet. Maria Tonder z Węgorzewa. Jako delegatka na X Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii (najwyższa władza samorządu weterynaryjnego), który odbył się w czerwcu 2013 roku we Wrocławiu, zgłosiła wniosek o upamiętnienie tego wydarzenia poprzez ufundowanie przez lekarzy weterynarii z całej Polski, za pośrednictwem Izb Lekarsko-Weterynaryjnych, owego krasnala, który stał się już symbolem Wrocławia kpiącego z PRL-owskiej rzeczywistości (...)"

Autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Tomasz Moczek – wrocławski plastyk, autor większości wrocławskich krasnali. Imię „Roszek”, które krasnalowi nadała Rada Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, jest zdrobnieniem imienia Roch, który jako święty jest patronem lekarzy weterynarii.

Pies towarzyszący Roszkowi symbolizuje odwieczną przyjaźń i wierność, jaką to zwierzę obdarzyło człowieka. Gest badania zwierzęcia (badanie węzłów chłonnych, zaglądanie do gardła) symbolizuje pracę lekarza weterynarii, który oprócz dbania o zdrowie zwierząt, troszczy się też o zdrowie człowieka, badając wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone dla ludzi.

Roszek ubrany jest w fartuch lekarski, na nogach ma chodaki, a na głowie, na krasnoludkowej czapce podniesione do góry lusterko laryngologiczne. Na lewym rękawie widnieje napis „Roszek Lekarz Weterynarii 2014”.

Krasnal z Roszek w towarzystwie Tomasza Moczka (z lewej) – autora projektu krasnala Roszka oraz dr. n. wet. Wojciecha Hildebranda (z prawej)

REKLAMA

To może Cię zainteresować