OSTRZEŻENIE METEO: Uwaga na silny wiatr! (Prognoza)

MaM | Utworzono: 09.01.2015, 18:01
A|A|A

Fot. Koleje Dolnośląskie

Największe wezbrania spodziewane są w górach zwłaszcza w okolicy Nysy Łużyckiej, Bobru i Kwisy. Tam mogą być przekroczone stany alarmowe. Przewidywane są także opady deszczu i drobnego gradu oraz krupy śnieżnej. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty.

Wiatr ma osiągać w porywach 80-90 km/h a w wyższych partiach nawet 110 km/h. Bardzo silne podmuchy zresztą można już od wczoraj zaobserwować w regionie. Prognozowane są także związane z tym zagrożenia w postaci uszkodzonych linii energetycznych, połamanych drzew itp.

Przez cały weekend w całym regionie warto uważać, gdzie parkujemy nasze samochody i warto też zabrać z parapetów i balkonów wszystko to, co może odfrunąć. O prognozie na sobotę opowiada dyżurny synoptyk IMGiW we Wrocławiu, Michał Mercin:

W niedzielę także powieje, ale już zdecydowanie chłodniej. Od 1 do 3 stopni i miejscami śnieg.

Pierwsze szkody już są. We Wrocławiu przy ul. Borowskiej na jeden z samochodów runęło powalone przez wiatr drzewo. Na pl. Nowy Targ wichura zerwała właz dachowy, z kolei na Podwalu również powaliła drzewo.

Utrudnienia w ruchu pociągów na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba. W zwalone na tory drzewo wjechał skład Kolei Dolnośląskich. Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku na tej trasie drzewa waliły się już dwukrotnie. Informację dostaliśmy od naszego Słuchacza. "To trochę dziwne, że linia jest remontowana za ​unijne pieniądze, a drzewa przy samych torach co chwile tamują ruch i nawet zagrażają zdrowiu i życiu podróżnych. Za chwilę ferie a linia kolejowa do Szklarskiej może być zamknięta" - napisał do nas. Koleje Dolnośląskie informują, że w wyniku zderzenia uszkodzeniu uległy pojazd EN57AL-1938 oraz sieć trakcyjna. Pociągiem podróżowało 15 pasażerów.

Silny wiatr daje się już we znaki także w innych miejscach regionu. W Jeleniej Górze przy ulicy Wolności drzewo zwaliło się na jeden z budynków. Nie ma poszkodowanych. Siedem drzew wiatr przewrócił w Parku Norweskim w Cieplicach. Służby komunalne apelują do mieszkańców, by omijali parki z uwagi na zagrożenie.

Na krajowej ósemce z Ząbkowic do Szklar przez kilkadziesiąt minut od godz. 13.30 ruch odbywał się wahadłowo. Powodem było również przewrócone drzewo.

Silny wiatr w całym regionie, ale szczególnie mocno daje się we znaki wrocławianom. Biuro IMGiW w stolicy regionu ostrzega, że do wieczora w porywach może osiągać prędkość nawet 90 km/h. W sobotę nie będzie lepiej. Pogoda się zmieni, termometry we Wrocławiu pokażą nawet 12 stopni, ale wiatr nie osłabnie - mówi dyżrny synoptyk IMGiW we Wrocławiu Michał Mercin. Może także popadać. A w niedziele we Wrocławiu już zaledwie 3 stopnie. Od poniedziałku również lekko powyżej zera.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować