Jest nowy budżet, ale nie będzie fontanny (SONDA)

Przemek Gałecki | Utworzono: 30.12.2014, 14:14 | Zmodyfikowano: 30.12.2014, 13:38
A|A|A

Prawie 900 mln zł na inwestycje, 20 mln zł na budżet obywatelski, duże  pieniądze na edukację. Wrocławscy radni przyjęli budżet miasta na 2015 rok. Władze stolicy regionu zapowiadają m.in. budowę obwodnicy Leśnicy i dokończenie Narodowego Forum Muzyki. Do realizacji przyjęto też poprawki radnych, głównie klubu prezydenta i Platformy Obywatelskiej oraz 2 propozycje radnych PiS. Skarbnik Wrocławia Marcin Urban wyjaśnia co nowego, dzięki temu pojawi się w planach finansowych miasta.

Radni PiS nie poparli budżetu, przyjęcie przez skarbnika dwóch z kilkunastu poprawek uważają za kpinę. "Nie mogliśmy podjąć innej decyzji" - mówi nam Rafał Czepil z PiS.

Skarbnik miasta poinformował dziś, że rezygnuje z budowy fontanny na placu Nowy Targ. Inwestycja miała kosztować 3 mln zł. Prawie połowa tej kwoty została wpisana w projekcie przyszłorocznego budżetu. Teraz, po autopoprawkach fontanna zniknęła z dokumentu, pojawiły się za to nowe środki na: nasadzenia drzew - 3 mln zł, remonty dróg - 2 mln zł czy budynków komunalnych.

- Mamy ważniejsze potrzeby niż fontanna na Nowym Targu - mówi skarbnik miasta Marcin Urban.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Czy rezygnacja z budowy fontanny na Placu Nowy Targ to dobra decyzja?

Tak
4
Nie
2
Wszystkich głosów: 6

Autopoprawki muszą jeszcze zaakceptować radni. Po południu głosowanie zmian do budżetu miasta. W przyszłym roku deficyt wyniesie 275 mln zł, a do miejskiej kasy wpłynie prawie 4 mld zł. Zadłużenie Wrocławia sięgnie ponad 2 mld zł.

Projekt fontanny został wyłoniony spośród ponad 40 propozycji. Opiera się na kwadracie o boku długości 20 metrów. W nocy obiekt miał być podświetlany białym światłem, a w dzień refleksy miała tworzyć wodna kurtyna.

Wrocławskie fontanny na zdjęciach

Wyrzucają jej z siebie tyle, ile wystarczyłoby do wypełnienia w jeden dzień wszystkich wrocławskich basenów.

Fontanny, którymi zarządza wrocławski ZDiUM (LISTA, ZDJĘCIA)

W mieście publicznie dostępnych fontann jest 15. Największa wrocławska a jednocześnie polska fontanna to nasz najnowszy miejski nabytek - znajduje się na Pergoli, kosztowała 12 a nie jak pierwotnie podawano 20 milionów złotych, a wodę wyrzuca na wysokość nawet 40 metrów. Otwarto ją równo 5 lat temu z okazji 20. rocznicy wyborów 1989 roku. Jej powierzchnia wynosi ok. 1 hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany.

Multimedialna fontanna z lotu drona:

Wielu kpi, że w ten sposób prezydent Dutkiewicz chciał swoją fontanną przebić "Zdrój" Zdrojewskiego. Ten działa na wrocławskim rynku od 1996 roku i jest niemal równie kosztowny w utrzymaniu jak obiekt przy hali. Wszystko z powodu pękających od pracy gruntu szyb "Zdroju". Każda jest sklejona z 4 hartowanych tafli. A ich wymiana to za każdym razem kilka tysięcy złotych.

Fontanna "Zdrój" na pl. Gołębim (Fot. Andrzej19/Wikipedia)

Najmniejsza wrocławska fontanna to "Niedźwiadek" przy ratuszu. Najmniejsza, ale fortunna - pogłaskanie przynosi szczęście.

Fot. Fotopolska
wg. Walter Nickel, Die öffentlichen Denkmäler und Brunnen Breslaus, Breslau 1938

Nie ma szczęścia za to Nowy Targ - kiedyś stał tu Neptun, który był symbolem wrocławskiej ekskluzywności - Breslau należał do miast hanzeatyckich. Każde miasto, które należało do ekskluzywnego grona miast należących do Hanzy, czyli prowadzących handel zamorski miało prawo postawić w centralnym punkcie miasta morski symbol - Neptuna. Pomnik, który był "ekskluzywnym orderem dla miasta" - niekoniecznie leżącego nad morzem. Takiego Neptuna można spotkać np. obok ratusza i Alexander Platz w Berlinie, także mieście, które morza nie widziało, ale do Związku Hanzeatyckiego należało. Tam Neptun stoi. Nasz Wrocławiu spadł z cokołu w 1945 roku. I nie wiadomo, czy kiedykolwiek na Nowy Targ wróci...

Rok 1911 , Fontanna Neptuna na Nowym Targu (Fot. Fotopolska.eu)Poniżej jeszcze kilka fotografii:

Symbolem placu przed Uniwersytetem Wrocławskim jest "Szermierz". Fontanna został zaprojektowana przez profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Hugo Ledererana. Ustawiono ją na placu Uniwersyteckim w 1904 roku:

Fot: Krzysztof Kubicki

Na skraju południowym Placu Jana Pawła II znajduje się "Alegoria Walki i Zwycięstwa" (Studnia Walki i Zwycięstwa). Fontannę z rzeźbami Ernsta Segera przedstawiającymi "Walkę i Zwycięstwo" ustawiono w 1905 roku. Obiekt utrzymany jest w stylu neobarokowym. Fundatorem fontanny był komitet budowy pomnika Otto von Bismarcka:

fot. Wikipedia

Dworzec Świebodzki powstał w 1843 roku. Przed frontonem dworca umieszczono w 1874 roku fontannę z figurą Victorii, gloryfikującej zwycięstwo Prus i mniejszych państw niemieckich nad Francją w 1871 roku:

fot. Fotopolska.eu

W 2009 roku we Wrocławiu przy ul. Oławskiej została otwarta kolejna nowa fontanna. Jest niewysoka, półokrągła, wypełniona kamiennymi płytami, między którymi z kilkunastu miejsc tryska woda. Fontanna, początkowo budziła wiele emocji wśród mieszkańców miasta:

fot. Fotopolska.eu

Podobnie jak nowoczesna fontanna przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Znajduje się ona zaraz obok mostu Grunwaldzkiego. Wciąż wielu wrocławian dyskutuje na temat jej wad i zalet.

REKLAMA

To może Cię zainteresować