Płyty tygodnia Radia RAM

Piotr Bartyś | Utworzono: 02.12.2014, 07:54
A|A|A

Bossa nova (port.”nowa fala”) to nieśpiesznie płynący czas, spokój, niekiedy zaduma, niekiedy radość, niekiedy smutek. Bossa nova to smak Brazylii, który pierwotnie zachwycił w latach 60-tych. Pierwszy album w tym stylu ukazał się w 1958 roku, ale dla świata bossa nova to klasyki z kolejnej dekady. „Corcovado”, „Desafinado”, „Waters Of March”czy ponadczasowa „The Girl From Ipanema”…

Wszystkie te tematy zgromadzono na 4-płytowy wydawnictwie „Greatest Bossa Nova Hits Forever”, które w tym tygodniu Wam rozdajemy. Michael Franks, Ive Mends, Bebel Gilberto, Hanna Banaszak, Ella Fitzgerald, Mikromusic, Stan Getz, Basia, Al Jarreau, Chris Botti. Mnóstwo nagrań, które znacie z naszej anteny. 49 utworów ze świata i 15 razy bossa po polsku. Album ukazał się pod patronatem Radia RAM.

Międzynarodowy projekt muzyczny Michała Czachowskiego – Indialucia to jeden z najbardziej znanych zespołów grających muzyką typu World Music Fusion. To także pierwszy zespół, który połączył muzykę Indii z andaluzyjskim flamenco, odnosząc sukcesy i występując na całym świecie nieprzerwanie od 1999 roku. Druga płyta Czachowskiego pt. „Acatao (w wymarłym języku caló oznacza zjednoczeni) to kontynuacja tego nowatorskiego przedsięwzięcia, gdzie przenikają się muzyczne style i instrumenty oraz powstają nowe, do tej pory nieznane muzyczne kombinacje.

Całkowicie akustyczne brzmienie „Acatao” przybliża słuchaczowi kulturę muzyczną Andaluzji oraz różnych regionów Indii. Na płycie wystąpiło ponad dwudziestu znakomitych muzyków i wirtuozów instrumentów etnicznych. Nie zabrakło także elementów klasycznych – na płycie usłyszymy Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod batutą Marka Mosa. „Acatao” to piękna improwizacja oraz przede wszystkim - energia hiszpańskiego flamenco i duch mistycznych Indii.

REKLAMA