Submotion Orchestra „Alium” i album „Moments”

Piotr Bartyś | Utworzono: 25.11.2014, 00:05
A|A|A

Nowy album Submotion Orchestra „Alium”  ukazuje się 25 listopada. Wydawcą jest Counter Records / Ninja Tune. Dzień później zespół przyjeżdża na dwa koncerty do Polski – 26.11 zagra w krakowskiej Fabryce, zaś 27.11 usłyszymy ich w stołecznym Basenie.

Fakt, że Submotion przyjeżdżają do nas w momencie premiery swego nowego krążka, nie jest przypadkowy. Polska publiczność zakochała się w nich od debiutanckiego krążka „Finest Hour”(2011). Brytyjska grupa w ostatnich miesiącach stała się jedną z najgorętszych marek na scenie muzyki z pogranicza nu jazzu, trip hopu i downtempo. Pierwszy singiel z nowej płyty: „City Lights” doskonale radził sobie na radiowych playlistach (także w RADIU RAM), a zespół trafił pod opiekę muzycznych „tastemaker’ów" z obozu Ninja Tune.


Równym przychylnie przyjęto piękną piosenkę „Trust / Lust” - drugi singiel z albumu. Ich muzyką zachwycił się Simon Green (Bonobo), zaś krytycy dokonania zespołu porównują do The Cinematic Orchestra, Massive Attack czy właśnie Bonobo.


„Alium”, ich pierwszy album pod skrzydłami Ninja Tune, ma w sobie ducha największych klasyków, a równocześnie - dzięki znakomitej produkcji - brzmi całkowicie współcześnie.  Inspiracje soulowe synchronizują się tutaj z jazzową wirtuozerią instrumentalistów i trip-hopowym klimaciarstwem, doskonały songwriting idzie w parze z kunsztem aranżacyjnym, a erudycja łączy z lekością i swobodą w podejściu do najszlachetniejszych muzycznych tradycji. Słychać tu zarówno wytrawny jazz jak i echa Sade, Marvina Gaye’a oraz trip-hop, dubstep, ale też Adele.  Ruby Wood, wokalistka grupy,  śpiewała na polskich koncertach Bonobo w 2011r., zespół wystąpił także we Wrocławiu.  

We Draw A „Moments”We Draw A
, czyli Radek Krzyżanowski z Kamp! i Piotr Lewandowski z nieistniejącego już zespołu Indigo Tree poznali się kilka lat temu we Wrocławiu. Decyzja o wspólnym nagrywaniu była naturalna, ale muzycy potrzebowali odpowiedniego momentu do jej realizacji. Na album składa się 9 kompozycji. Z Indigo Tree zostały oniryczne wokale, z Kampa – pomysł na produkcję. Ciekawy debiut, któremu na 89.8 FM gorąco kibicujemy J We Draw A wystąpią na żywo we Wrocławiu 12 grudnia w Eterze.

 

Tagi:
REKLAMA