Nobel za światło, które rozświetliło świat

Radio RAM | Utworzono: 09.10.2014, 14:42
A|A|A

Fot. Radio RAM

Tegoroczni laureaci wynaleźli energooszczędne i przyjazne dla środowiska źródło światła - emitujące niebieskie światło diody. Nagrodę otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura. Shuji Nakamura to ,,stały bywalec " we Wrocławiu. Tegoroczny noblista odwiedził Wrocław i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ już dwukrotnie.

Po raz pierwszy we wrześniu 2012 r. podczas seminarium dla grup badawczych realizujących w EIT+ projekty z zakresu nanotechnologii, a potem w sierpniu 2014 r. podczas Międzynarodowej Konferencji IWN 2014 („THE INTERNATIONAL WORKSHOP ON NITRIDE SEMICONDUCTORS – IWN 2014”).

Oba spotkania odbyły się m.in. na zaproszenie prof. Detlefa Hommel, Dyrektora Departamentu Nanotechnologii EIT+, który na co dzień współpracuje z Laureatem Nagrody Nobla.

Wynalazek tegorocznych laureatów umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Lampy zawierające diody LED zużywają znacznie mniej energii, są też bardziej wydajne. To sprawia, że są idealną technologią do zastosowania m.in. w inteligentnych budynkach, samodzielnie zarządzających urządzeniami elektronicznymi tak, aby racjonalnie gospodarować elektryczności.

Podkreślał, jak ważna jest pasja badawcza i determinacja w dążeniu do postawionego celu naukowego. Naukowiec Przez wiele lat prowadziłem badania całymi tygodniami, bez chwili wytchnienia i choćby dnia wolnego. Ale cały czas wierzyłem, że obrana przeze mnie droga jest słuszna i z uporem rozwijałem technologię, nad którą pracowałem z takim zapałem. Ten wysiłek przyniósł sukces i jestem szczęśliwy, że przyczyniłem się do tak ważnego odkrycia dla świata.

Prof. Detlef Hommel od siedemnastu lat związany był z Uniwersytetem w Bremie. W tym roku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie pracuje we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. W Niemczech prowadził katedrę fizyki półprzewodników, w szczególności optoelektroniki epitaksji. Ta specjalizacja określa właściwe główne pola jego zainteresowań naukowych. Zajmował się pewną częścią fizyki ciała stałego, z punktu widzenia doświadczalnego, ponieważ optoelektronika to są półprzewodnikowe przyrządy, które przetwarzają prąd w światła widzialne. Profesora interesują zwłaszcza emitery krótkofalowe, to znaczy takie, które świecą w zielonym, niebieskim, aż do fioletowego obszaru spektralnego

REKLAMA

To może Cię zainteresować