Najpierw był we Wrocławiu, teraz dostał Nagrodę Nobla

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 07.10.2014, 16:02
A|A|A

Fot. Centrum Badań EIT+

Komitet Noblowski opisał tegoroczną nagrodę z fizyki hasłem: „Za nowe światło, które rozświetliło świat”. Tegoroczni laureaci wynaleźli energooszczędne i przyjazne dla środowiska źródło światła - emitujące niebieskie światło diody. Nagrodę otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura.

Tegoroczny noblista Shuji Nakamura odwiedził Wrocław i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ już dwukrotnie. Najpierw we wrześniu 2012 r. podczas seminarium dla grup badawczych realizujących w EIT+ projekty z zakresu nanotechnologii, a potem w sierpniu 2014 r. podczas Międzynarodowej Konferencji IWN 2014 („THE INTERNATIONAL WORKSHOP ON NITRIDE SEMICONDUCTORS – IWN 2014”). Oba spotkania odbyły się m.in. na zaproszenie prof. Detlefa Hommel, Dyrektora Departamentu Nanotechnologii EIT+, który na co dzień współpracuje z Laureatem Nagrody Nobla.

Podczas seminarium w EIT+ w 2012 r. Nakamura opowiadał m.in. o początkach swojej pracy nad technologią, która przyniosła mu wielkie uznanie na całym świecie i prestiżowe nagrody, m.in. Millenium Technology Prize w 2006 r., nominację do Nagrody Nobla pięć lat później, a teraz największy, naukowy zaszczyt. Podkreślał, jak ważna jest pasja badawcza i determinacja w dążeniu do postawionego celu naukowego.

- Przez wiele lat prowadziłem badania całymi tygodniami, bez chwili wytchnienia i choćby dnia wolnego. Ale cały czas wierzyłem, że obrana przeze mnie droga jest słuszna i z uporem rozwijałem technologię, nad którą pracowałem z takim zapałem. Ten wysiłek przyniósł sukces i jestem szczęśliwy, że przyczyniłem się do tak ważnego odkrycia dla świata – opowiadał w 2012 roku naukowiec.

Wynalazek tegorocznych laureatów umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Lampy zawierające diody LED zużywają znacznie mniej energii, są też bardziej wydajne. To sprawia, że są idealną technologią do zastosowania m.in. w inteligentnych budynkach, samodzielnie zarządzających urządzeniami elektronicznymi tak, aby racjonalnie gospodarować elektrycznością.

REKLAMA

To może Cię zainteresować