Przedmieście Piaskowe i Wielka Wyspa na wystawie (POSŁUCHAJ)

Radio RAM | Utworzono: 07.10.2014, 14:43
A|A|A

Fot. Radio RAM

W Starym Ratuszu rozpocznie się również sesja naukowa poświęcona temu obszarowi miasta.

Przedmieście Piaskowe to zalążek Wrocławia. Początek Wrocławia to Ostrów Tumski, dopiero później Wrocław rozrastał  się włączajac takie dzielnice jak Zacisze, Zalesie czy Biskupin - mówi Rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego Wrocławia - Ewa Pluta:Przedmieście Piaskowe ( dawne Sand-Stadtteil) obejmuje najstarsze odrzańskie wyspy oraz wschodnie tereny Wrocławia oposiadające charakter naukowo – rekreacyjny. W jego obrębie znajdują się najważniejsze zabytki Wrocławia: zabudowa Ostrowa Tumskiego, najstarsze wrocławskie mosty, budynki powstałe w ramach wystawy WUWA i wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia, a także historyczne tereny zielone w dzielnicach Szczytniki i Zalesie. To również jedno z najlepiej zachowanych wrocławskich przedmieść.

Przedmieście Piaskowe znajdowało się pomiędzy prawą stroną ulicy H. Sienkiewicza, Starą Odrą ( granica zachodnia) oraz  Odrą (granica południowa i wschodnia). W XX w. nastąpił intensywny rozwój Szczytnik, Biskupina, Sępolna, Zacisza i  Zalesia.

Obok ikonografii, dotyczącej m.in przemian w rejonie pl. Grunwaldzkiego, na wystawie pokazane zostaną sakralne srebra oraz urządzenia techniczne pochodzące z Politechniki Wrocławskiej- amperomierze, sprzęt laboratoryjny, przyrządy geodezyjne, a także przedmioty i dokumentacja z Wystawy Ziem Odzyskanych, która miała miejsce w 1948 roku.

Wystawa powstała przy wydatnej współpracy Koła Przewodników Miejskich przy Oddziale Wrocławskim PTTK.

To nie tylko wernisaż wywystawy ale również sesja naukowa , warsztaty, koncerty i rejsy po Odrze w ramach wydarzeń "Przedmieście Piaskowe we Wrocławiu i Wielka Wyspa" oraz "Otwarte Szczytniki" od 5.10 do 2.11.2014.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować