Więcej miejsc w żłobkach, bo zmienili algorytm

Agata Wojciechowska | Utworzono: 26.08.2014, 12:28
A|A|A

Fot. Wikimedia Commons

We Wrocławiu za tydzień rozpocznie się trzeci nabór do żłobków publicznych. Urzędnicy obiecują więcej miejsc, rodzice drżą z niepokoju.

Dzięki zmianom wprowadzonym przez urząd miejski, o 100 dzieci więcej znajdzie się pod opieką tych placówek. Aby mogły się one zmieścić, zwiększone zostaną grupy, a bawialnie i sypialnie zostaną zmienione w normalne sale.

- Zmiany te wymagały specjalnych zakupów, dlatego nie mówiliśmy o tym wcześniej - wyjaśnia Joanna Nyczak z urzędu miejskiego: - Musieliśmy dokładnie to przeliczyć w metrach, uzgodnić z sanepidem. Poza tym należało przeprowadzić przetarg, dlatego że musieliśmy specjalne szafy robione na wymiar pozamawiać, dodatkowe łóżeczka, materacyki.

Wrocławscy rodzice nie są jednak pewni, czy zwiększona liczna miejsc i rozkładane łóżka są odpowiednie dla ich dzieci: - Staraliśmy się, żeby nasze dziecko miało jak najlepsze warunki. Żeby łóżeczko było profesjonalne, żeby było dobre, a tutaj nagle w żłobku okaże się, że łóżeczka są składane. Nie jestem pewien, czy te żłobki są po prostu przystosowane do warunków, które my chcielibyśmy zapewnić naszemu dziecku.

Joanna Nyczak zapewnia, że już po pierwszym naborze urząd zastanawiał się jak zwiększyć liczbę miejsc we wrocławskich żłobkach. Okazało się to możliwe dzięki zamianie bawialni i sypialni na sale wielofunkcyjne: - To będzie funkcjonowało w ten sposób, że w związku z tym, że w sypialniach dzieci będą mogły po złożeniu łóżeczek przebywać również poza godzinami snu, ten algorytm ilości metrów na jedno dziecko nam się nieco zwiększy.

Rodzice jednak nie są pewni czy przyjęcie do żłobków publicznych większej liczby dzieci jest dobrym pomysłem. Już teraz niektóre grupy liczą sobie po 40-50 maluchów: - Wiemy, jak niesamowicie trudna była opieka nad jednym dzieckiem, a w tym momencie, kiedy mamy 30-osobową grupę i ile... dwie panie? Dwie panie góra, które muszą mieć oczy dookoła głowy. No, przykro mi, ale taka sytuacja jest dość niebezpieczna, może się coś stać w każdej chwili.

By wziąć udział w trzeciej rekrutacji do żłobków na początku września należy złożyć kolejne podanie. Wyniki będą podane w ciągu miesiąca. Trwa także konkurs dla placówek prywatnych na dodatkowe miejsca w żłobkach z dofinansowaniem.

Wyniki trzeciego naboru do wrocławskich żłobków będą znane pod koniec września. Urząd miejski zapłaci za 200 dodatkowych miejsc z dofinansowaniem w żłobkach prywatnych. Dzięki temu - jak zapewniają urzędnicy - niemal dla wszystkich dzieci znajdzie się miejsce.

fot. Ralf Lotys/Wikipedia)

REKLAMA

To może Cię zainteresować