Kolejne dziecko w oknie życia

Alicja Mikłaszewicz | Utworzono: 21.08.2014, 14:40
A|A|A

Fot. archiwum prw.pl

Kolejne dziecko w Oknie Życia we Wrocławiu - jak dowiedziało się Radio Wrocław wczoraj po południu siostry boromeuszki znalazły tam kilkutygodniowego chłopczyka. Okno życia w stolicy regionu znajduje się przy ul. Rydygiera.

Siostry nadały niemowlakowi imię Bernard - maluch ma około 2-3 tygodnie. Nie znaleziono przy nim żadnych informacji. Były natomiast ubranka, pampersy i jedzenie. Dziecko było spokojne i czuło się dobrze. Jednak jak zawsze w takich sytuacjach siostry po dokonaniu oględzin i sprawdzeniu czy dziecku nie trzeba udzielić pierwszej pomocy, powiadomiły policję i pogotowie ratunkowe.

Okno życia we Wrocławiu zostało poświęcone 23 września 2009 roku. Znajduje się ono we Wrocławiu przy ul. Rydygiera 22-28, w budynku Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, w którym od 2008 r. działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Dom Dziennego Pobytu dla Osób starszych. Od początku istnienia ratunek w nim znalazła już ośmioro dzieci.

Jak piszą na swojej stronie internetowej siostry, jest to alternatywa dla matek, które nie mogą wychować swego dziecka i urodziły je w tajemnicy przed rodziną i bliskimi. Matki pozostawiające swe dziecko w oknie życia nie są poszukiwane, a maleństwo po badaniach w szpitalu kierowane jest do adopcji. Nie jest to jednak prosta procedura ze względu na jego anonimowość.

"Dlatego pragniemy w tym miejscu przypomnieć, że matki mają możliwość pozostawienia dziecka w szpitalu, zaraz po porodzie, co usprawnia procedury adopcyjne. Ponadto matkom w trudnej sytuacji życiowej gotowe są pomóc także różne instytucje. Zanim więc zdecydują się na pozostawienie swego dziecka w szpitalu lub w oknie życia, może warto by spróbowały uzyskać pomoc pod numerem telefonu"

71 327 11 03 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00)
71 321 35 46 (codziennie w godz. 18.00-21.00)
71 328 00 98
71 321 35 46 (od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-21.00)

Na Dolnym Śląsku są jeszcze trzy inne okna życia. W Świdnicy przy ul. Piekarskiej 2, w Legnicy przy ul. Poselskiej 14-16 oraz Kłodzku przy ul. Wandy, w dolnej części budynku Domu Małego Dziecka Sióstr Służebniczek.

Okno życia otwiera się z zewnątrz. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów. Po usłyszeniu sygnału siostra sprawdza i powiadamia pogotowie ratunkowe o obecności dziecka. Dziecko trafia do szpitala, gdzie przeprowadzane są niezbędne badania i w razie konieczności udzielana pomoc medyczna.

REKLAMA

To może Cię zainteresować