Leszek Olbiński - człowiek renesansu

Piotr Bartyś | Utworzono: 17.08.2014, 14:25
A|A|A

Jazzman, jeden z pionierów lotni w Polsce, specjalista od efektów specjalnych, utalentowany szkutnik.
 A kiedy w wyszukiwarkę wpiszecie Leszek Olbiński wyskoczy jego strona, gdzie zobaczycie, że przede wszystkim zajmuje się efektami specjalnymi i pirotechnicznymi w kinie i teatrze.

Zaczynał pod koniec lat 90-tych na planie "Świata według Kiepskich", jego najtrudniejszą - jak dotąd - realizacją był niedawno "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć". A poza tym ma na swoim koncie pracę m.in. przy serialach "Fala zbrodni" i "Pitbull", filmach fabularnychy takich jak "Afonia i pszczoły" czy "Ciacho". W sumie - kilkadziesiąt realizacji. Z kolei we wrocławskim Capitolu pracował z Samborem Dudzińskim przy spektaklu "Król Duch Twój". Niedawno zbudował dwie niezwykłe łodzie, drewniane, bo łódź musi być z drewna, bliźniacze, 8-osobowe, na wzór takich, jakie pływały w XIX wieku. Nazwał je Telma i Luiz.

Nie bardzo miał pieniądze na ich utrzymanie, zresztą - po co komu dwie łodzie? Postanowił je sprzedać. Kiedy oferta pojawiła się w internecie zewsząd popłynęły słowa zachwytu od całego bez mała żeglarskiego świata.. I zaproszenie do Great River Race. Leszek Olbiński zrezygnował ze sprzedaży, założył zatem Klub Wioślarski Vratislavia, za moment rozpoczną się eliminacje do osad ( wielkie zawodu już 27 września ), które wystartują w prestiżowych regatach na Wyspach ( wielkie zawodu już 27 września ), pomaga Paweł Rańda. O tym - szczegółowo w ostatnim fragmencie rozmowy. Trzymamy kciuki!Jazzman, pionier lotniarstwa w Polsce, specjalista od efektów specjalnych, szkutnik. Najpierw była muzyka:

Z perkusji na bas...Najważniejsza przygoda muzyczna - Spirituals Singers Band:

Lotnia...Pierwszy lot - jak człowiek ma 19 lat, to...Na tym etapie życia nie było w głowie naszego gościa niczego poza lataniem:
FX - człowiek od efektów specjalnych i pirotechnicznych, zaczęło się od "Świata według Kiepskich":Efekty pirotechniczne a efekty specjalne - na czym one polegają?Opowieść o tym, jak NIE wysadzać w powietrze kaskaderów:Aktorzy na planie wobec dodoatkowego wyzwania, jakim jest udział w scenie z użyciem efektu specjalnego, zachowują się bardzo różnie. Szacunek dla Tomasza Kota:Jaki efekt zjawiska naturalnego jest trudny? Odpowiedź Was zdziwi:Teraz o ruchomych ogniskach na palnie filmu "Papusza":
Szkutnik. "Ja jestem z takich czasów, że kiedy się chciało coś mieć, trzeba było to zrobić." Pod koniec - najpiękniejsza opowieść o łodziach, jaką w życiu słyszałem:Niezwykła historia Telmy i Luiza:Po co się buduje takie łodzie? Najpierw - dla idei, potem  - zachwycił się świat. Już za moment - UWAGA WSZYSCY ŻEGLARZE - ELIMINACJE DO REGAT:

REKLAMA