Skradzione podczas wojny dzieło wróciło do Wrocławia

Michał Hamburger | Utworzono: 07.08.2014, 13:10
A|A|A

Małgorzata Omilanowska, minister kultury; Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Skradzione podczas II wojny światowej dzieło z 1878 r. autorstwa Oswalda Achenbacha - "Via Cassia koło Rzymu" znów w stolicy Dolnego Śląska. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało obraz do Muzeum Narodowego.

Losy zabytku pozostawały nieznane do maja tego roku, kiedy to pracownicy resortu odnaleźli obraz na aukcji dzieł sztuki w domu aukcyjnym Van Ham w Kolonii. Szybki powrót dzieła do wrocławskich zbiorów był możliwy dzięki obywatelskiej postawie jego posiadacza. Po zapoznaniu się z dokumentacją przygotowaną przez Wydział ds. Strat Wojennych, z której wynikało, że obraz pochodzi z wojennej grabieży, zdecydował o zwrocie płótna.

Obraz był w przedwojennych zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Trafił tam w 1907 roku. Po wybuchu II wojny światowej podjęto przygotowania do zabezpieczenia zbioru. Od 1942 r. rozpoczęto wywózki dzieł sztuki do wcześniej wyznaczonych składnic na terenie Śląska. 4 lutego 1946 "Via Cassia koło Rzymu" wraz z innymi dziełami zginął podczas kradzieży.

REKLAMA