Na co dzień przykuci do wózków, dziś wstali i poszli

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 04.08.2014, 17:59 | Zmodyfikowano: 04.08.2014, 16:05
A|A|A

fot. Elżbieta Osowicz (Radio Wrocław)

Montowana na zewnątrz ciała konstrukcja pomaga niepełnosprawnym w rehabilitacji. Zaprogramowane indywidualnie do pacjenta urządzenie pozwala wstać z wózka inwalidzkiego i samodzielnie poruszać się. Symulator zbudowany dla amerykańskiej armii został przywieziony do Wrocławia na próbę. Chorzy poruszający się po korytarzach szpitala wzbudzają sporą sensację:

W Polsce są tylko dwa takie urządzenia, jedno z nich działa w centrum rehablitacji w Gliwicach. Niektóre szpitale w szpitale w Polsce są zainteresowane kupnem urządzenia, barierą jest jednak cena - prawie pół miliona złotych. Testy we Wrocławiu potrwają do piątku.

Ruchy są kontrolowane przez komputer zaprogramowany indywidualnie w zależności od stanu pacjenta. Chorzy mogą wstawać, siadać i chodzić. Urządzenie może wspomagać chorych całkowicie, bądź tylko częściowo - mówi fizjoterapeuta Piotr Baranowski:

Obecnie na świecie jet około 90 takich urządzeń, 40 z nich wykorzystują europejskie szpitale. Dwa są w Polsce, z czego jeden służy do testów, drugi pracuje w ośrodku rehabilitacyjnym w Gliwicach. 

 

 
REKLAMA

To może Cię zainteresować