Mundialowa Strefa Stylu w Radiu RAM

Jan Pelczar | Utworzono: 17.06.2014, 17:57 | Zmodyfikowano: 08.07.2014, 08:38
A|A|A

fot. Edyta Boroń (Radio Wrocław)

Pierwszymi gośćmi byli dziennikarze sportowi - Michał Guz z "Przeglądu Sportowego", specjalista od piłki południowoamerykańskiej i Robert Skrzyński z naszej rozgłośni, który oceniał czego Polacy mogą nauczyć się od reprezentacji biorących udział w brazylijskim mundialu. Nasi goście ocenili pierwszą kolejkę fazy grupowej i wytypowali swoich faworytów - nie tylko Holandię i Niemcy, które błysnęły wysokimi wygranymi z wysoko notowanymi rywalami, ale także Argentynę i Brazylię.

Kacper Grzebiela, prezes Wrocławskiego Klubu Piłki Stołowej, zapraszał na trwające do 12 lipca w Sky Tower rozgrywki w piłkarzyki. Grać można codziennie, swoich sił spróbować może każdy, ale pod koniec trwania prawdziwych mistrzostw świata rozegrana zostanie piłkarzykowa symulacja mundialu w formie turnieju piłki stołowej. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się jak grać, żeby wygrywać, ile godzin potrzeba na wyćwiczenie precyzji zagrań oraz jakie części ciała są najbardziej narażone na urazy - wśród początkujących graczy to przede wszystkim nadgarstki i plecy, ale do bardziej profesjonalnych rozgrywek potrzebne jest wszechstronne przygotowanie siłowe.

Z kolei o elementach przygotowania fizycznego młodych piłkarzy opowiadał nam Grzegorz Pieczarka, trener ze szkółki klubu Forza Wrocław. Rozmawialiśmy między innymi o sposobach na odciągnięcie najmłodszych sprzed komputera oraz o systemach szkolenia młodzieży - w Polsce nastawionego niestety na rywalizację, a w lepszych piłkarsko krajach skoncentrowanego na rozwijaniu umiejętności. - W Forza Wrocław staramy się zdejmować z najmłodszych piłkarzy presję - zapewniał Pieczarka.

W trakcie mundialu porozmawialiśmy o kolejnej wielkiej imprezie sportowej, którą zorganizuje Wrocław. Patrycja Musiał z World Games powiedziała nam, że miasto nie używa już nazwy Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. Zastąpiono ją sformułowaniem Światowe Igrzyska Sportowe. World Games 2017 to impreza, która ma wyjść do kibiców, nie ograniczy się do rozgrywek organizowanych na stadionach, boiskach i w halach. Oprócz Stadionu Miejskiego i nowych obiektów, wybudowanych specjalnie na potrzeby World Games (pływalnie, tor wrotkarski i boisko do piłki ręcznej plażowej), blask może za trzy lata odzyskać Stadion Olimpijski, o ile w programie imprezy znajdzie się żużel.

Mity o sportowych imprezach w Breslau i Wrocławiu obalał nasz kolejny gość - historyk sportu Sławomir Szymański. Autor książek "Wrocław.Sport.PRL" oraz "Sport w Breslau" przypomniał prawdziwy rodowód nazwy Stadion Olimpijski i zdementował anegdotę o zawodach hippicznych w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Porównywaliśmy także wykorzystywanie sportu przez propagandę polityczną i siły marketingowe wielkich korporacji.

REKLAMA

To może Cię zainteresować