Wyróżnienie dla naukowców z Wrocławia

Radio RAM | Utworzono: 28.05.2014, 14:23 | Zmodyfikowano: 28.05.2014, 12:26
A|A|A

WCB jest konsorcjum naukowym, które powstało w 2013 roku. Tworzą go m.in. wydziały chemii i biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ale uczestniczą w nim także naukowcy z PAN, Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.

Centrum prowadzi nadania naukowe, których celem jest wdrażanie innowacyjnych odkryć do produkcji. Do jego największych osiągnięć należy m.in. odkrycie preparatu, który znalazł zastosowanie w hamowaniu postępów choroby Alzheimera.W maju tego roku decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego centrum otrzymało status KNOW, czy Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

- To prestiżowe wyróżnienie. W całym kraju status KNOW ma tylko dziesięć jednostek badawczych, a w tegorocznej edycji przyznano cztery. Znaleźliśmy się więc w gronie naukowych liderów. Ośrodki naukowe, które aspirują do statusu KNOW, są recenzowane przez ekspertów międzynarodowych, a jego przyznanie wynika z oceny dotychczasowej działalności – mówi prof. Marcin Łukaszewicz, dziekan wydziału biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przyznanie statusu KNOW oznacza także dofinansowanie Wrocławskiego Centrum Biotechnologii. Przez pięć lat będzie mogło liczyć na roczne wsparcie w kwocie 10 mln zł.- Pieniądze chcemy przeznaczyć zarówno na finalizowanie rozpoczętych już projektów, ale też rozpoczęcie nowych. Można je wydać np. na zatrudnienie kolejnych naukowców, w tym z zagranicy. Wrocław jest postrzegany jako miasto, które szybko się rozwija. Powstaje tu wiele nowoczesnych firm. Nam zależy na tym, by nasza działalność nabrała charakteru międzynarodowego – mówi prof. Marcin Łukaszewicz.
Łukasz Basta

REKLAMA

To może Cię zainteresować