Gitarowy Rekord Guinnessa pobity

Martyna Czerwińska | Utworzono: 01.05.2014, 17:26 | Zmodyfikowano: 04.05.2014, 12:46
A|A|A

fot. Justyna Chybalska

Leszek Cichoński wraz z tysiącami uczestników z całej Europy podjął po raz 12. próbę pobicia rekordu. - To wyjątkowe poczucie jedności. Wszystkie pokolenia grają razem! Za gitary łapią zarówno dzieci, młodzież jak i hippisi po sześćdziesiątce. Często się wzruszam - opowiadał jeszcze przed imprezą Cichoński.

Udział był bezpłatny, a do rekordu liczyły się wszystkie rodzaje gitar: akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dla gitarzystów elektrycznych przygotowano specjalny sektor z możliwością podłączenia do prądu. Niektórzy postawili jednak na klasykę.

Przy okazji przypomnijmy, że w naszym radiu są również rekordziści Guinnessa. Marek Obszarny i Dariusz Litera przeprowadzili najdłuższy na świecie talk show. We wrześniu 2000 r. prowadzili program przez 93 godziny i 10 minut.

Gitarowy rekord z 2012 roku należy właśnie do stolicy Dolnego Śląska. Wtedy za instrumenty chwyciło 7273 osób! W tym roku jest szansa pobić ten wynik. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem, organizatorzy dostają zgłoszenia od osób z całej Europy. A żeby spróbować swoich sił nie trzeba umieć wiele. - Tak naprawdę, żeby z nami zagrać wystarczy tylko instrument, obecność na wrocławskim Rynku i zapał. Liczy się dobra zabawa - podkreśla Cichoński. Poza tym utwór "Hey Joe" to kilka podstawowych akordów.

Przed biciem rekordu odbyły się próby więc była okazja do podszkolenia. I to pod okiem gwiazd. Imprezie towarzyszą bowiem koncerty z udziałem wybitnych sław ze świata muzyki rockowej. Na scenie w Rynku pojawił się m.in Eric Burdon, frontman brytyjskiej grupy The Animals.

Kolejna gwiazda to jeden z najważniejszych światowych zespołów rockowych - Uriah Heep. Do największych przebojów zespołu należą ballady "July Morning", "Come Away Melinda" oraz "Lady in Black". Do grona artystów, którzy wspomagają dwunastą edycję Gitarowego Rekordu Guinnessa dołączył także jeden z najlepszych i najważniejszych gitarzystów wszech czasów, trzykrotny laureat nagrody Grammy - Steve Vai.Leszek Cichoński to wrocławski gitarzysta, wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1981 roku w zespole CDN, grając z Pawłem Kukizem podczas imprezy Rock na Wyspie. W 1982 roku wystąpił na Festiwalu w Jarocinie, zaś od 1984 roku zwrócił się stylistycznie w kierunku bluesa. Grał w tym okresie między innymi z formacjami Grupa Bluesowa, WO czy Pazur.

W swojej 28 letniej karierze scenicznej zagrał m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Jackiem Krzaklewskim, Jerzym Styczyńskim, Grzegorzem Skawińskim, Janem Borysewiczem, Johnem Jaworowiczem, Pistol Petem, Stanem Skiby, Kennym Carrem, Carlosem Johnsonem, Tonym McPhee czy Johnym Tuckerem.

W latach 1986-1987 wraz z grupą Blue Experience zagrał cykl koncertów poświęconych Jimiemu Hendrixowi. Był to początek wielkiej przygody, która pozwoliła Cichońskiemu rozsławić Polskę i swoje rodzinne miasto biciem Rekordu Guinnessa.

Cichoński jako pierwszy w Polsce opracował instruktażowy kurs gry na gitarze. Ponadto opracował i zarejestrował dwanaście odcinków telewizyjnego kursu „Blues-Rock Guitar” z udziałem Jerzego Styczyńskiego, Grzegorza Skawińskiego i Jana Borysewicza, emitowanego przez TV Edukacyjną, TVP1, TVP Polonia, oraz wydanego na kasecie VHS. Poza publikacją podręczników i tworzeniem filmów instruktażowych, Leszek Cichoński od 1992 roku organizował wakacyjne warsztaty „Lato z Bluesem” w Brodnicy i Radkowie, „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu i „Blues Express” w Zakrzewie.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować