Wywiad z Adamem Bałdychem

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 09.04.2014, 14:55 | Zmodyfikowano: 14.04.2014, 09:51
A|A|A

fot. Joachim Gern

“The New Tradition” to album, który Adam Bałdych nagrał z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem. Premierę wydawnictwa przewidziano na 30 maja. Tymczasem wrocławska publiczność pozna fragmenty tego longplaya już w najbliższą sobotę podczas gali 50. Jazzu Nad Odrą.

Sobotni występ nie jest jedynym koncertem Adama Bałdycha podczas tegorocznego festiwalu. W niedzielę odbył sentymentalną podróż reaktywując, na ten jeden wieczór, zespół Up To Date, z którym w 2006 roku zdobył Grand Prix Jazzu Nad Odrą.

- Tworzenie muzyki od zawsze było dla mnie spełnieniem marzeń, rzucaniem wyzwań i przemierzaniem nowych nieznanych dotąd lądów. Po ostatnim albumie "Imaginary Room" miałem okazje koncertować w duecie z Yaronem Hermanem w Berlin Philharmonic. To był niezwykły i magiczny moment. Poczułem, że łapię dużo potrzebnego mi powietrza i nowych bodźców.

Tak klasyczna konwencja fortepian - skrzypce okazała się być dla mnie niezwykle świeża, dając mi możliwość ukazania mojej muzyki, jej struktury i koloru na poziomie detali: drgania strun, ciszy, szumu smyczka… - opowiada Adam w opisie wydawnictwa.

- To rzecz zupełnie inna od tych, które robiłem do tej pory - dodaje.

Do tych czasów również nawiązujemy. Wspomnień będzie więcej: muzyczny bunt przeciw klasycznemu traktowaniu gry na skrzypcach; Adam przyznał się również do ucieczek z lekcji, a wszystko po to by oddać się jazzowemu graniu.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować