Tatarów ogarnął strach" (Komiks)

Radio RAM | Utworzono: 26.02.2014, 13:16
A|A|A

Ośrodek Pamięć i Przyszłość wydał drugi komiks autorstwa Juliusza Woźnego. Pierwszy poświęcony był kardynałowi Bolesławowi Kominkowi i okolicznościom powstania słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Najnowszy komiks - „1241” - opowiada o dramatycznym oblężeniu Wrocławia przez Mongołów. Wrocławianie spalili miasto i schronili się w grodzie na Ostrowie Tumskim.

Gdy kasztel obległy wojska Mongołów, to cud wymodlony przez brata Czesława miał zmusić ich do odstąpienia. Jak zanotował Jan Długosz w swych „Rocznikach Królestwa Polskiego”:

„Brat Czesław z zakonu kaznodziejskiego, z pochodzenia Polak/.../, modlitwą ze łzami wzniesioną do Boga odparł oblężenie. Kiedy bowiem trwał w modlitwie, ognisty słup zstąpił z nieba nad jego głowę i oświetlił niewypowiedzianie oślepiającym blaskiem całą okolice i teren miasta Wrocławia. Pod wpływem tego niezwykłego zjawiska serca Tatarów ogarnął strach i osłupienie do tego stopnia, że zaniechawszy oblężenia uciekli raczej niż odeszli.”.

Komiks został wydany w nakładzie 800 egzemplarzy po polsku i 200 w języku angielskim, kosztuje 9 złotych. Do nabycia w siedzibie Ośrodka przy ul. Teatralnej 10-12 i na Allegro.

REKLAMA