W Kulinarnym Wrocławiu regionalna tradycja

Anna Fluder | Utworzono: 23.02.2014, 22:15 | Zmodyfikowano: 23.02.2014, 21:45
A|A|A

Tym razem w "Kulinarnym Wrocławiu" na stół trafiły produkty, które są dosłownie w zasięgu naszych rąk, bo rosły, były tłoczone czy jak w przypadku miodów naturalnie produkowane na Dolnym Śląsku.

Naszym gościem był Ryszard Czerwiński, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Cieszy fakt, że wiele "skarbów" natury jak gryka, aronia, rzepak czy dynia wracają do naszych kuchni, a młodzi kucharze coraz częściej sięgają do starych sprawdzonych receptur.

Regionalna tradycja - zacznijmy od słodkości.



Papryka faszerowana orkiszem.

Składniki: 30 dag pszenicy orkisz, 3 czerwone, 2 żółte i zielona papryka, 2 cebule, 2 marchewki, pęczek pietruszki, 2 łyżki oleju, 3 łyżki masła, pół łyżeczki curry, pół łyżeczki bazylii, łyżka sosu sojowego, 500mi wywaru warzywnego, 40 dag pomidorów z puszki, pół łyżeczki cukru, sól, pieprz.

Pszenicę moczyć w 500ml wody przez 15 min. Strąki papryki przepołowić wzdłuż. Po usunięciu gniazd nasiennych, umyć. Odłożyć po dwie połówki żółtej i czerwonej papryki, resztę pokroić w kostkę.
Cebulę pokroić w plastry, a natkę pietruszki posiekać. Na patelni rozgrzać olej z masłem. Włożyć warzywa i odcedzona pszenicę, pietruszkę, bazylie i przyprawy. Dusić przez 5 min. Połówki papryki wypełnić nadzieniem i zalać wywarem. Gotować w wywarze na wolnym ogniu, przez 15 min. Następnie wyjąc ostrożnie warzywa i odstawić w ciepłe miejsce, Do wywaru dodać pomidory, doprawić sola, pieprzem i cukrem. Sos podgrzać i podawać razem z papryką.

----------------------------------------------------------------

Bardzo popularna ostatnia jest zupa krem z dyni.



Zupa krem z dyni.

Składniki: 1kg dyni, 1l bulionu warzywnego, biała część pora, mała cebula, ząbek czosnku, łyżeczka kminku, łyżeczka mielonego imbiru, pół szklanki gęstej, kwaśnej śmietany oraz chili, sól i czarny pieprz do smaku.

Dynie obrać i starannie oczyścić z nasion, a następnie pokroić w kostkę. Pora i cebulę pokroić w talarki i usmażyć na oliwie. Pod koniec dodać posiekany czosnek. Dodać dynię, kminek, przyprawy i smażyć jeszcze chwilę. Przełożyć wszystko do garnka, zalać bulionem i ugotować. Zupę zmiksować i przyprawić śmietaną, posypać po wierzchu chili i dodać dwie, trzy krople oleju dyniowego.

------------------------------------------------------------------
Kasza wraca do łask.



Pierogi z kaszy gryczanej z dodatkiem mięty.

Ciasto: mąka, sól, gorąca woda
farsz: 40 dag kaszy gryczanej ugotowanej na sypko, 30 dag białego sera, 2 garści mięty, 0,5 szklanki mleka, 2 łyżki cukru, sól do smaku.

Ciasto na pierogi zrobić tradycyjnie - mąkę posolić i zalać gorącą wodą, najpierw mieszać drewnianą łyżką, a kiedy przestygnie zagnieść lekkie ciasto.

Ugotować kaszę w wodzie z mlekiem i ostudzić. Do kaszy dodać biały ser, posiekane listki mięty, doprawić do smaku sola i cukrem. Ciasto napełniać farszem i gotować kilka minut.
Pierogi ugotować i podawać polane śmietaną lub obsmażone na maśle.

------------------------------------------------------------------

Złoty i słodki płyn nie tylko do herbaty i piernika



Wykwintny barszcz czerwony.

Składniki: 1kg buraków ćwikłowych, 3 łyżki miodu, 10 suszonych śliwek, sól i pieprz do smaku.

Buraki wyszorować szczotką, ugotować w łupinach, ostudzić, obrać i zetrzeć na grubej tarce jarzynowej. Zalać litrem wody i powoli ogrzewać, doprowadzając do wrzenia. Gotować na wolnym ogniu ok.10 minut. Odstawić do ostygnięcia i przecedzić. Śliwki umyć, namoczyć i ugotować w niewielkiej ilości wody, tak aby powstała szklanka wywaru śliwkowego, który należy połączyć z wywarem z buraków. Zagotować, dodać miód i przyprawić do smaku. Podawać zimą gorący do pasztecików, kapusty z grzybami itp., a latem wystudzony, jako chłodnik do gorących ziemniaków ze skwarkami.

Smacznego!

REKLAMA
To może Cię zainteresować