Wrocław solidarny z Ukrainą

Przemysław Gałecki | Utworzono: 23.02.2014, 15:33 | Zmodyfikowano: 23.02.2014, 21:49
A|A|A

fot. Przemek Gałecki

Spotkali się żeby poprzeć ukraińskie dążenia do niepodległości. Po krótkiej modlitwie marsz ruszył w kierunku Rynku gdzie odbyły się przemówienia.

W pochodzie brali udział zarówno osoby starsze jak i rodzice z małymi dziecmi. Wszyscy nie mieli wątpliwości, że trzeba wesprzec naszych sąsiadow ze wschodu.

Były flagi, plakaty i śpiew. Ale również świece i znicze, które zostały złożone w synagodze, dla uczczenia zmarłych w trakcie zamieszek.

- Musimy pokazać, że jesteśmy razem - mówili wroclawianie, ale także obywatele Ukrainy, którzy licznie wzięli udział w manifestacji.

W trakcie zgromadzenia były również zbierane pieniądze na pomoc najbardziej potrzebującym, którzy ucierpieli w trakcie starć na Majdanie.

W pochodzie wzięło udział kilkaset osób. Marsz starali się zakłócić narodowcy. Kilkanaście osób miało plakat z hasłem "Wołyń 43, nie popieram protestujących na Majdanie". Jednak policja szybko odgrodziła agresorów od członków zgoromadzenia.

Zobacz również:

Powstał Komitet Wsparcia Ukrainy

Z Majdanu trafił do Wrocławia

Środowisko wrocławskiej kultury na znak solidarności z Ukrainą

Artyści czytali fragment nagrodzonej Angelusem książki „Muzeum porzuconych sekretów” Oksany Zabużko.

Wczoraj na wrocławskim rynku artyści, dyrektorzy instytucji kultury i animatorzy pod hasłem „Transfer WRO-UA” kręcili klip, który ma być spontanicznym wyrazem wsparcia, oddania szacunku i wyrażenia podziwu dla walczących o wolność ukraińskich przyjaciół.

W związku z tym, że kultura nie zna granic, wideo jest symbolicznym oddaniem głosu samym ukraińskim intelektualistom, bowiem fragment współczesnej literatury ukraińskiej nie został wybrany przypadkowo. Uczestnicy akcji czytali wyimek powieści „Muzeum porzuconych sekretów” ukraińskiej pisarki i intelektualistki Oksany Zabużko, która za tą właśnie powieść została nagrodzona w 2013 roku wrocławską Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus (www.angelus.com.pl/laureaci/angelus-2013/ ). W tekście główna bohaterka wspomina najlepsza przyjaciółkę Władę, która zginęła, ale pozostawiła po sobie dzieła – obrazy – gorzkie interpretacje otaczającego ją współczesnego ukraińskiego świata.

W spontanicznej akcji udział wzięli: Robert Chmielewski, Paweł Piotrowicz, Maciek Masztalski, Mariusz Kilian, Marek Fiedor, Krzysztof Maj, Mikołaj Woubishet, Agata Obłąkowska-Woubishet, Alicja Janosz, Zbigniew Maćków, Paweł Okoński, Jarosław Broda, Jose Torres, Jan Andrzej Dąbrowski, Piotr Bartyś i Ada Styrcz, Maciek Kurowiecki, Chris Baldwin, Krzysztof Mieszkowski, Ewa Skibińska, Bente Kahan i Maciek Cierzniak.

Inicjatorem wydarzenia jest Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Jeszcze przed wydarzeniami związanymi z społecznymi ruchami prodemokratycznymi na Ukrainie, jesienią poprzedniego roku we Lwowie, Lwowska Rada Artystyczna Dialog oraz biuro ESK 2016 zawarły Memorandum traktujące o tym, że oba środowiska realizować będą systemową i wieloletnią współpracę mającą na celu przygotowanie wspólnego programu, którego finałem będzie prezentacja we Wrocławiu wiosną 2016 roku, dziedzictwa i współczesnej kultury ukraińskiej. W związku z tym, już w tym roku przyjedzie do Wrocławia na rezydencje artystyczne w Domku Miedziorytnika kilkoro artystów z Ukrainy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować