Historia Pana Tadeusza na wystawie

Radio RAM | Utworzono: 14.02.2014, 19:45 | Zmodyfikowano: 14.02.2014, 18:52
A|A|A

- Pierwszą część tej wystawy prezentowaliśmy w 2012 roku. W ostatnim czasie obserwujemy, co jest zadziwiające, spadek zainteresowania literaturą polską, zwłaszcza XIX-wieczną. Dlatego naszym głównym celem jest przywrócenie świadomości o twórczości Adama Mickiewicza. Chcemy przekonać, że nie jest ona anachroniczna – mówi Małgorzata Orzeł, kurator wystawy.

- Na wystawie pokazujemy historię tekstu "Pana Tadeusza", samego manuskryptu, jako przedmiotu, ale także to, jak bardzo epopeja Mickiewicza jest związany z polską kulturą.

Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. W 2014 roku obchodzona będzie 180 rocznica pierwszej edycji „Pana Tadeusza”. A w nocy z 13 na 14 lutego 1834 roku w Paryżu Adam Mickiewicz zakończył pisanie poematu. Wystawa będzie czynna do końca czerwca (codziennie z wyjątkiem poniedziałków od godz. 10 do 18.)

Otwarcie wystawy „Historia rękopisu >Pana Tadeusza< – teksty, konteksty, realia” zbiegło się w czasie z decyzją ministerstwa kultury o przyznaniu Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich 37 mln zł dotacji na organizację w Kamienicy Pod Złotym Słońcem Muzeum „Pana Tadeusza”. O tym projekcie mówi się we Wrocławiu już od kilku lat, a unijne pieniądze pozwolą prezentować rękopis „Pana Tadeusza” w nowoczesnej, multimedialnej formie.

- Ossolineum przez dziesięciolecia gromadziło zbiory, wśród których, jeśli chodzi o rękopisy, ma prawdziwe perły. Oczywiście najcenniejszym jest rękopis „Pana Tadeusza”. Do otwarcia Muzeum „Pana Tadeusza” przygotowujemy się od lat. Sprawa odwlekała się z powodu braku pieniędzy. Decyzja ministerstwa otwiera drogę do realizacji tego projektu. Chcemy, by to muzeum było możliwie nowoczesne, przemawiające także do współczesnej młodzieży, bogate w programy edukacyjne – mówi Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować