Nowa stolica galerii handlowych

Przemek Gałecki | Utworzono: 26.11.2013, 12:38 | Zmodyfikowano: 26.11.2013, 11:39
A|A|A

Takie informacje płyną z najnowszych badań firmy CBRE. Więcej mają tylko Trójmiasto i Poznań.

W najbliższych latach to u nas powstaną największe inwestycje, m.in. na terenie obecnego dworca PKS. Właśnie tej inwestycji wiele uwagi poświęciło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, które apeluje o zmianę projektu. - Budynek po prostu rozsadzi architektonicznie tę część miasta - mówi Przemysław Filar z TUMW.

- Nie ma zagrożenia, że nowa galeria spowoduje wymarcie tej części miasta - uspokaja z kolei dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia, Tomasz Ossowicz.

W miejscu PKS-u powinien powstać kawałek miasta a nie płaski moloch - piszą przedstawiciele TUMW:

"Zamiast gigantycznej i płaskiej galerii handlowej z trzema wejściami podzielmy działkę po PKS-ie, znajdującą się pomiędzy ulicami: Suchą, Joannitów, Dyrekcyjną i Borowską, przestrzeniami publicznymi, na której inwestorzy zbudują tak potrzebne w mieście biurowce ze sklepami w parterach – przekonują działacze Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, pokazując wizualizacje tego, jak mógłby wyglądać ten teren, gdyby nie bierna postawa władz miasta"

Towarzystwo pokazuje na ilustracjach swoje propozycje:

"Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia ma swój pomysł na to, jak spowodować, żeby w miejscu po PKS-ie powstał nie moloch o powierzchni handlowej równej dwóm innym galeriom z ledwie trzema wejściami, ale fragment miasta świetnie funkcjonujący w swoim otoczeniu"

Na tysiąc mieszkańców przypada 461 metrów kwadratowych– Nasz pomysł to podział terenu na kwartały ciągami pieszymi, tworzącymi w ten sposób osie widokowe na Dyrekcję Kolei przy ul. Joannitów, kościół św. Henryka przy ul. Glinianej i Dworzec Kolejowy. Kwartały te powinny odpowiadać swoją skalą typowym dla Wrocławia obszarom tego rodzaju i wskazywać, gdzie można stawiać budynki o konkretnej funkcji i wysokości – wyjaśnia Marek Nowak, sekretarz zarządu TUMW.

Arkadiusz Zakrzewski z TUMW, autor prezentowanej koncepcji architektonicznej, na swoich wizualizacjach pokazał budynki nawiązujące wysokością do Arkad Wrocławskich, czyli o wysokości prawie 55 metrów, jednak równie dobrze można zdecydować się na obiekty 20-30 metrowe.

REKLAMA

To może Cię zainteresować