Papuga z Sępolna i żołnierze spraw przegranych

Anna Fluder, Jacek Antczak ("Polska - Gazeta Wrocławska") | Utworzono: 30.11.2007, 23:03 | Zmodyfikowano: 10.02.2009, 15:54
A|A|A

Andrzej Malicki (Fot. Janusz Wójtowicz / Polska - Gazeta Wrocławska)

Jak to się stało, że tysiące wrocławian słuchają pana głosu i nazywają "złotoustą papugą"?

Dobrze, że nie jestem ze Złotoryi, bo by mówili "Złotoryjska papuga". "Papuga" to określenie adwokata, zawodu, który kocham i od 30 lat wykonuję z wyboru i z przekonaniem.

No tak, ale my o tym, że Pan od 20 lat komentuje żużel.

Jestem chłopakiem z Sępolna. Gdy w latach 60. wychodziliśmy na podwórko, słyszeliśmy ryk motocykli i kierowaliśmy się w stronę stadionu. Za umycie motoru Kostkowi Pociejkiewiczowi dostawało się gogle, a na wuefach biegało po lasku, trzymając wieszaki jako kierownice motocykla. W ponurych latach 80. uznałem, że jedyną dziedziną, w której można mówić prawdę jest sport. Komentator mówi językiem walki i wrażeń. Sparta była wtedy w II lidze i niektórzy dziennikarze pisali, że to niepotrzebny muppet show, że nie warto na to chodzić.

A Spartę się kochało.

Z tym klubem identyfikował się od wojny cały Wrocław. On jednoczył tygiel kultur - ludzi ze Lwowa, z ziem zachodnich, repatriantów, Niemców, Czechów, Żydów. Chodziłem na wszystkie zawody, zbierałem autografy, miałem wiedzę. Zdałem egzamin na spikera i od 1983 zajmuję się komentowaniem zawodów. Byłem też prezesem klubu i wiceszefem komitetów organizacyjnych największych imprez światowych.

A czy koledzy prawnicy nie mówili, że to niepoważne zajęcie dla adwokata?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować