Submotion Orchestra - Fragments

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 05.11.2012, 16:11 | Zmodyfikowano: 05.11.2012, 16:11
A|A|A

Zaczynali kilkanaście miesięcy temu od niewielkiego wydawnictwa. Jednak tuż po EP-ce bardzo szybko przyszedł czas na większe dzieło muzyków z Wielkiej Brytanii. Krążek "Finest Hour" dotarł do nas w sierpniu 2011 roku.


Od samego początku muzyczne dokonania grupy zbierały doskonałe recenzje i nieustannie cieszą się uznaniem nie tylko wśród słuchaczy, ale i kolegów z branży. Zachwytu nad kompozycjami grupy od dawna nie kryje Bonobo. Z kolei Gilles Peterson, człowiek, który pomógł wypromować już takich wykonawców jak: Flying Lotus czy Jamie Woon - też nie szczędził pochwał.

Wielkim skarbem zespołu jest wokalistka Ruby Wood, której głos doskonale wpisuje się w klimat melancholijnych kompozycji, w których downtempo miesza się z soulem i elementami jazzu. Jej unikalny wokal to wypadkowa głosów Sade i Tracey Thorn - twierdzą krytycy.

To właśnie Ruby towarzyszyła Bonobo podczas trasy DJ-a w 2011 roku.

Już na poprzednim albumie muzycy mogli poszczycić się instrumentalną wirtuozerią i zjawiskowym brzmieniem swoich utworów: ciepło, nastrojowość, niepowtarzalny klimat - to ich znaki rozpoznawcze.

A teraz? W październiku 2012 roku ukazał się w Polsce longplay "Fragments".

Jak pisze wydawca albumu: drugi krążek w dorobku Orkiestry - przynosi kolejne eksperymenty z dziedziny nu-jazzu i melancholijnego downtempo przyprawionego głębią soulu i motoryką dubstepu. Zwraca uwagę również niecodzienna dbałość o brzmienie, dzięki któremu aranżacyjne bogactwo nie przytłacza. Szerokie instrumentarium zespołu, na które składa się przede wszystkim pianino, głęboki bas i szybująca trąbka współgra, urzeka popowym wdziękiem.

Muzycy z Leeds swoim najnowszym dziełem udowodnili, że znakomity debiut nie był dziełem przypadku i jednostkowym wyskokiem. Pokazali jak wielkie pokłady talentu drzemią w kazdym z nich, jak olbrzymią wyobraźnią muzyczną dysponują. To wszystko daje nadzieję na kolejne piękne kompozycje ich autorstwa w przyszłości. Tymczasem delektujmy się kazdym dźwiękiem zarejestrowanym na "Fragments" - naprawdę warto.

Submotion Orchestra - "Fragments"


1. Intro     
2. Blind Spot     
3. Thinking     
4. Snow     
5. Sleepwalker     
6. Bird Of Prey     
7. Times Strange (Feat. Rider Shafique)     
8. Eyeline     
9. It's Not Me It's You     
10. Fallen     
11. Thousand Yard Stare     
12. Coming Up for Air

REKLAMA