Kotów mam jak psów

Anna Fluder | Utworzono: 21.11.2007, 20:29 | Zmodyfikowano: 10.02.2009, 15:55
A|A|A

Ile psów i kotów żyje we Wrocławiu?

Według mnie około 30 tysięcy psów i pewnie tyle samo kotów. Wrocławianie dużo pracują, więc koty są wygodniejsze dla opiekunów. Nie wymagają, żeby z nimi wychodzić trzy razy dziennie, a pozostawione w mieszkaniu zawsze znajdą sobie zajęcie i miękki fotel. Choć też wymagają opieki. No i pieszczot.

Czyli kotów jest jak psów. A które psy mają "pieskie życie"?

Na przykład taki, który żył w luksusie na poduszce i nagle, nie wiadomo dlaczego trafił do schroniska. On tego nigdy nie zrozumie. Człowiek wytłumaczy sobie nawet nienawiść, tego kto go skrzywdził, a pies nie uwierzy, że jego ukochany pan, jego przyjacielem, coś takiego zrobił. Życie takiego porzuconego zrozpaczonego zwierzęcia jest naprawdę pieskie. Podobnie jak życie zwierząt, które niby mają właścicieli, same szukają jedzenia po śmietnikach i nikt ich nie szuka. Coraz rzadziej, ale nadal zdarzają się i gospodarstwa na wsi, w których pies karmiony jest byle czym i pilnuje obejścia dopóki ma siłę. Kiedy ich brakuje właściciel pozbywają się go w okrutny sposób. To jest pieskie życie...

Pamięta pani pierwszy swój dzień w schronisku?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

 

 

REKLAMA