Trudno dziś zabić w nieoczekiwany sposób

Anna Fluder | Utworzono: 21.11.2007, 20:23 | Zmodyfikowano: 10.02.2009, 15:55
A|A|A

fot. Tomasz Hołod ("Polska - Gazeta Wrocławska")

Czy to prawda, że woli pan pisać o rozkładających się zwłokach, niż o rozwijającej się róży?

Zwłoki są zdecydowanie ciekawsze. Istnieje kapitalna monografia "Trup" w której jest opis ich rozkładu i opowieści jak w rozmaitych kulturach ciało nieboszczyka jest traktowane. Istnieją plemiona, w których nieboszczyka się zjada i wtedy on jest nie tylko wśród nas, ale i w nas. Limituje się go nawet: dla kobiet, mężczyzn, czy dla gości. Poczciwość i piękno są dość wyświechtane. Tylko, to co potrafi poruszyć nasze trzewia jest fascynujące.

Brydż, oracje weselne, uczty... Zajmuje się pan tym, czym nikt się nie zajmuje.

Przesada, traktat o kwalifikatorach uczty napisałem na konferencję poświęconej biesiadowaniu. O oracjach podczas wręczania wieńca weselnego pisałem, bo w zbiorach Ossolińskich natrafiłem na świetne teksty. Za oryginalną pracę uznałbym "Znaki brydżowe". Powstała, ponieważ przed laty namiętnie grywałem i zbierałem wszystkie powiedzonka.

Teraz pan nie grywa?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

 

 

REKLAMA