Strefa Stylu RAM - Malta

Krzysztof Janoś | Utworzono: 17.05.2011, 09:46 | Zmodyfikowano: 20.05.2011, 15:54
A|A|A

Fot.

Dziś jesteśmy na Malcie, wyspie  na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Warunki są znakomite, położenie w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14,1 °C w zimie,  do 32 °C latem.

Jako że jest dogodnym miejscem do kontrolowania centralnego i wschodniego basenu Morza Śródziemnego, często na przestrzeni dziejów przechodziła z rąk do  rąk. Więc i dla historyka i miłośnika obserwowania np. różnych wpływów w architekturze.  

Warto wiedzieć że to właśnie tu znajdziemy najstarsze wolno stojące budowle świata. Człowiek przybył na Maltę około 7000 lat temu. Mniej więcej pomiędzy 3600 a 2600 r. p.n.e. mieszkańcy wyspy zaczęli wznosić imponujące kamienne świątynie i było  to przedsięwzięcie o niespotykanym dotychczas wymiarze. Do naszych czasów przetrwały 23 z owych prastarych zabytków. To jednak nie wszystko jeszcze, na archipelagu jeszcze coś, co spędza sen z powiek archeologom. Przedziwne koleiny sprawiają wrażenie torów, które kiedyś celowo wykuto w litym skalnym podłożu. Znawcy twierdzą, że niemal na pewno były to trasy komunikacyjne. Być może podążały nimi wozy rolników, ale jak wyglądały i co je napędzało  pozostaje zagadką.

Jedną z rzeczy, która zwykle zachwyca podczas wizyty na Malcie są festy i wspaniałe pokazy sztucznych ogni. Zarówno tych umieszczonych na specjalnie przygotowanych konstrukcjach, jak i tych rozświetlające swoimi wybuchami niebo. Często maltańskie wioski i miasta wprost prześcigają się w tworzeniu jak najpiękniejszych pokazów, a prawdziwą ucztą dla oczu jest 15 sierpnia gdy swoje festy ma 8 czy 9 parafii . Wystarczy wtedy wieczorem usiąść na murach miejskich Mdiny by móc obserwować jednocześnie kilka pokazów.

W drugiej połowa lipca w Valletcie organizowany jest słynny Malta Jazz Festival co nie powinno pozostać niezauważone przez słuchaczy radia RAM.

REKLAMA