McFerrin w Legnicy (Zdjęcia)

Piotr Bartyś | Utworzono: 14.05.2010, 11:23 | Zmodyfikowano: 15.05.2010, 09:22
A|A|A

Fot. Leszek Kwiecień

Mimo – zupełnie nie majowego chłodu – było gorąco! Artysta jak zwykle zaprezentował swoje nieprawdopodobne umiejętności wokalne łącząc w swym repertuarze najróżniejsze style muzyczne, od muzyki klasycznej, poprzez country, swing aż po elementy muzyki afrykańskiej,  jak zwykle improwizował wciągając widzów do wspólnej zabawy.

Znakomicie wypadł chór „Pro Forma”, który specjalnie na ten wieczór już od kilku miesięcy opracowywał Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniey i Popołudniowey PRO FORMA z Olsztyna, który specjalnie na ten wieczór opracował repertuar z najnowszego albumu McFerrina.

Bobby McFerrin jest 10-krotnym lauretem nagrody muzycznej Grammy Współpracował m.in. z Chickiem Coreą, Herbbie Hancockiem, Richardem Boną czy Yo Yo Mą. Światową sławę przyniósł mu album „Simple Pleasures” z 1988 roku i pochodzący z niego przebój „Don’t Worry, Be Happy”.

Artysta posiada cztero-oktawową skalę głosu i szeroki zakres technik wokalnych, potrafi płynnie przechodzić od normalnego głosu do falsetu, w tym samym czasie śpiewać główny temat utworu jednocześnie tworząc efekty rytmiczne. Regułą jego występów jest improwizacja – czy to ze wcześniej zapraszanymi gośćmi czy też z chętnymi do wspólnego śpiewania z mistrzem spośród widzów.

Do tegorocznej edycji Legnica Cantat zakwalifikowało się 10 chórów z całej Polski. Walczą o główną nagrodę festiwalu - Lutnię im. Jerzego Libana. Oprócz koncertów konkursowych uczestnicy festiwalu będą mogli wysłuchać m.in. występu chóru The Elizabeth Singers z Japonii. Dzisiaj warsztaty wokalne pod hasłem „Śpiewać jak Bobby McFerrin” poprowadzi specjalista od emisji głosu, kompozytor, producent i aranżer Roger Treece. Impreza, odbywająca się pod patronatem naszego radia, potrwa do 16 maja. Pełny program znajdziesz tutaj.

REKLAMA