Domy inne niż zwykłe (Zobacz i Posłuchaj)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 23.03.2010, 07:36 | Zmodyfikowano: 23.03.2010, 20:50
A|A|A

Kamil Zaremba i jego dom na wodzie (Fot. Elzbieta Osowicz)

Kilka z nich odwiedziła Elżbieta Osowicz z Radia Wrocław.

220 metrów kawdratowych, zielony trawnik na dachu, wielke okna od sufitu po podłogę i to wszystko pływa. Tak będzie wyglądał pierwszy w Polsce dom na wodzie, który powstaje we Wrocławiu. - Prawo budowlane nie przewiduje takich rozwiązań, stąd rozmowy w sprawie niezbędnych pozwoleń trwały kilka lat - tłumaczy właściciel Kamil Zaremba. Głośny pomysł na dom na wodzie nie utonął jednak w gąszczu przeszkód. Wreszcie po pięciu latach od kiedy o tym usłyszeliśmy na Odrze we Wrocławiu ruszyła budowa. Ostatecznie - po wieloletnich rozmowach z urzędnikami - właściciel wykorzystał prawo wodne - ma koło ratunkowe, kapoki i buduje. (Posłuchaj):

(TU znajdziesz dziennik budowy domu na wodzie)

We Wrocławiu można natknąć się też na inne interesujące konstrukcje.

Od połowy lat 70. zainteresowanie przechodniów budzą domy w kształcie spodków - podobne do tych na Śnieżce. Teraz nie należy już do szczytu marzeń ale kiedyś mieszkali w nim artystyści wrocławskich scen. Swoje "M" mieli tam Bogusław Linda i Krzysztof Globisz.

Lokatorzy okrągłego budynku przy Wyścigowej mają już dość ciekawskich - nikogo nie wpuszczają do środka. Chociaż Pani Maria zgodziła się na rozmowę o budynku, który przypomina spodki na Śnieżce - nie przez przypadek - konstruktor jest ten sam Witold Lipiński. (Posłuchaj):

Na Swojczycach stoi dom, którego elewcja jest zbudowana z dziecięcych zabawek. A na Krzykach w dzielnicy willowej stoi dom przypominający pudełko zapałek. Mały, niepozorny, wciśnięty między zabytkowe posesje wzbudza ciekawość przechodniów. Projektant Roman Rutkowski zbudował go dla siebie - postawił na funkcjonalność, prostotę i oszczędność. (Posłuchaj):

W latach 60-tych niewątpliwą awangardą był dom na linach przy ulicy Kościuszki. Budynek nazywany początkowo wisielcem potem trzonolinowcem wzbudzał i wzbudza nadal zainteresowanie przechodniów - opinie są podzielone(Posłuchaj):

REKLAMA
Dźwięki
Dom spodek/Nagranie Radia Wrocław
Dom na wodzie/nagranie Radia Wrocław
Dom linowiec/nagranie Radia Wrocław
Dom jak pudełko/nagranie Radia Wrocław