"Lektor" i "Droga do szczęścia" – Kate Winslet aktorką 2009 roku

Jan Pelczar | Utworzono: 30.12.2009, 13:43 | Zmodyfikowano: 31.12.2009, 08:12
A|A|A

Plakat za www.stopklatka.pl

Zapamiętamy Rosemarie De Witt – czyli tytułową Rachel, która wychodzi za mąż. Wspomnimy Imeldę Staunton – paranoiczną matkę głównego bohatera z „Zabić Woodstock”. Świeżo w pamięci mamy też dzielną postawę Amy Adams, która jako młoda zakonnica w „Wątpliwości” nie dała się przyćmić samej Meryl Streep. W „Julie i Julii” już tak dobrze jej nie poszło.

 Jako najlepszą aktorkę drugoplanową można wskazać Diane Kruger – gwiazdę kina z „Bękartów wojny”. Co prawda w opowiedzianej przez Quentina Tarantino historii najlepiej zapisała się jej piękna stopa, ale i aktorskiej kreacji nie można mieć właściwie nic do zarzucenia.

Podsumowując drugoplanowe kreacje nie zapominamy o idącej jak burza przez „Vicky Cristina Barcelona” Penelope Cruz. Od tejże hiszpańskiej gwiazdy rozpoczynamy też podsumowanie najlepszych pierwszoplanowych występów.

Penelope Cruz dała się poprowadzić Pedro Almodovarovi do roli nietypowej femme fatale w „Przerwanych objęciach”. Poszczególne ujęcia z udziałem Cruz, to gra z ikonami kina. Na równi stawiamy kreację Keiry Knightley w „Księżnej”.

Z kostiumowego dramatu miłosnego i obyczajowego udało się wydobyć nadspodziewanie ciekawe akcenty.

Nieco wyżej cenimy kreację Martiny Gusman we „Lwicy”. Tytułowa bohaterka jednego z najlepszych dramatów więziennych ostatnich lat gra jak Angelina Jolie w swoich najlepszych kreacjach. Nazwiska Argentynki nie można zapomnieć. Tak utalentowana i piękna aktorka powinna zwojować świat. Na aktorskim podium stawiamy między innymi aktorki, które stworzyły wybitne kreacje w więcej niż jednym filmie.

Meryl Streep z jednej strony jest znakomita jako zasadnicza zakonnica w „Wątpliwości”, a z drugiej energicznie i błyskotliwie gra Julię Child w kulinarno-romantycznej komedii „Julie i Julia”.

Niezapomniana na długie lata jest kreacja Anne Hathaway w „Rachel wychodzi za mąż”. Jej Kim to milowy krok w przód od ról w „Tajemnicy Brokeback Mountain” i „Diabeł ubiera się u Prady”.

Najlepszą aktorką 2009 roku była Kate Winslet. Po części za rolę w „Drodze do szczęścia”, gdzie stworzyła najlepszy ekranowy duet ostatnich 12 miesięcy z Leonardo Di Caprio. Oscara dostała za rolę w „Lektorze”.

Kate Winslet gra tu po kolei w thrillerze erotycznym, filmie obyczajowym, dramacie sądowym i najtrudniejszej z możliwych do wyobrażenia love story. W każdej z tych odsłon panuje nad swoją postacią, nad jej skąpą mimiką, zażenowaniem, strachem i niemożliwym do zrealizowania pragnieniem.

Aktorski rok 2009 zapamiętamy więc dzięki niebanalnym kreacjom nazistów, jakich w kinie jeszcze nie było, a przez pryzmat których będziemy od teraz patrzeć na demony II wojny światowej.

Kate Winslet i Christoph Waltz – ciekawe jak spotkanie Hansa Landy z Hanną Schmitz wyglądałoby w rzeczywistości – nie tylko filmowej.

AKTORKA ROKU:

1.Kate Winslet - Lektor i Droga do szczęścia

2.Anne Hathaway - Rachel wychodzi za mąż

3.Meryl Streep - Wątpliwość i Julie i Julia

4.Martina Gusman - Lwica

5.Penelope Cruz - Przerwane objęcia i Keira Knightley - Księżna

AKTORKA ROKU (DRUGI PLAN):

1.Diane Kruger - Bękarty wojny

2.Amy Adams - Wątpliwość

3.Imelda Staunton - Zdobyć Woodstock

4.Rosemarie De Witt - Rachel wychodzi za mąż

5.Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona

REKLAMA