Marcin Świetlicki: "Takim jak ja nagród się nie daje"

Radio RAM | Utworzono: 09.11.2007, 17:11 | Zmodyfikowano: 12.11.2007, 15:03
A|A|A

Marcin Świetlicki w 2004 r. we Wrocławiu (Fot. Bartosz Sadowski / Polska - Gazeta Wrocławska)

Marcin Świetlicki nader barwnie i przekornie opowiada o sobie i o swojej twórczości. - Ja już od dawna nie chcę występować z tym zespołem - wyznaje dość nieoczekiwanie o Świetlikach. Po czym narzeka na pozostałych członków tej grupy: - Muszą utrzymywać swoje rodziny, więc przymuszają mnie [do śpiewania] szantażami i groźbami.

(Posłuchaj pierwszej części rozmowy Polskiego Radia Wrocław i Radia RAM z Marcinem Świetlickim):

O swoim 15-letnim synu lider Świetlików też mówi z ironią: - Gra na basie. Wokalistą też chyba będzie musiał być, bo w jego zespole nikt nie chce śpiewać. Ale nie jest poetą. Nie najlepiej pisze. Życzę mu wszystkiego najlepszego, ale wolałbym, żeby znalazł sobie poważniejszy zawód.

(Posłuchaj drugiej części naszej rozmowy):

Z Marcinem Świetlickim rozmawialiśmy w czwartek, przy okazji wrocławskiego koncertu Świetlików w klubie "Łykend". Zespół zagrał przy wypełnionej po brzegi sali.

Koncert wspisuje się w 15-lecie Świetlików.  Ta krakowska grupa była kilkakrotnie nominowana do nagrody Fryderyka, a jej lider - wbrew temu, co o sobie mówi - jest laureatem wielu nagród literackich. Marcin Świetlicki prócz pisania wierszy jest też autorem kryminałów. Po sukcesie książek "Dwanaście" i "Trzynaście", na przyszły rok Świetlicki planuje napisanie powieści z dreszczykiem pt. "Jedenaście".

W tym roku Marcin Świetlicki obchodzi 30-lecie debiutu poetyckiego. Z tej właśnie okazji ukazał się zbiór jego wierszy.

- Nie przejmuję się tym czy jestem odbierany dobrze, czy źle - zwierza się Świetlicki Polskiemu Radiu Wrocław i Radiu RAM. - Satysfakcję czerpię z tego, że zapalę dobrego papierosa, napiję się dobrego alkoholu, albo zjem dobry obiad. Twórcza satysfakcja jest tak ułudna, że aż strach.

I jeszcze jeden cytat z naszego wywiadu: "Bycie Świetlickim to ciężka robota".

REKLAMA
Dźwięki
Rozmowa Mariusza Marksa z Marcinem Świetlickim, cz. 1.
Rozmowa Mariusza Marksa z Marcinem Świetlickim, cz. 2.

To może Cię zainteresować