Latino house na upalne lato

Radio RAM | Utworzono: 03.08.2008, 23:49 | Zmodyfikowano: 03.08.2008, 23:49
A|A|A

Samba i bossa nova towarzyszą słuchaczowi w podróży z płytą "Fiesta Samba". Edinho Gerber, mimo ,że jest młodym twórcą , zgrabnie miesza tu różne gatunki. Posługuje się stylem dance dodając jazz, funk, pop, rock. Ale najważniejszy wydaje się być rytm.

Rozpoczyna temat "Janelas Abertas"  ze znakomitym wokalnym udziałem Dill Costy i Marcosa Oliviery. Trąbka Victora Garcii i flet Grega Warda przenoszą słuchacza do nowoczesnej Brazylii. Jest tu dynamika, wspaniała melodia i klimat wieczorów z  klubów w Rio De Janeiro. Nie inaczej można sądzić o "Sambie Da Minha Terra" , gdzie zaśpiewała Teefa. Podobieństwo do Fergie, która wystąpiła na ostatnim krążku Sergio Mendesa jest tu uderzające, ale taka kobieca forma ekspresji bardzo ożywia materiał i nie dziwię się twórcom projektu, że wybrali właśnie jej głos.

"Brincadeiras" firmuje Soundpusher i utwór ten brzmi , jak współczesna bossa nova. O ile przekonująco wypada tu ponownie Dill Costa, o tyle zupełnie nie trafiają do mnie efekciarskie perkusyjne zabiegi w "Brazilica dance", niepotrzebnie usiłujące wprowadzić odbiorcę w jakiś niekontrolowany trans. "Bye-bye" rozpoczyna się od pulsu, który mógłby wykonać Gotan Project, ale radzę tu przede wszystkim zwrócić uwagę na głos Shelli.  Naprawdę intrygujące.

Przy temacie "Alegria" nogi same rwą się do tańca. Współtwórcą jest Paulinho Garcia, kapitalny gitarzysta, znany niektórym z występów choćby z Grażyną Auguścik, czy Mieczysławem Szcześniakiem. W "Pauleirii" na plan pierwszy wybijają się instrumenty dęte używane przez Rona Haynes'a, próbującego przedrzeć się przez szalone rytmy. W cudnej bossa novie "Amor Em Chamas" urzeka melodia, która po chwili znów ustępuje Haynesowi, tym razem jednak grającemu na trąbce i flugelhornie w rewelacyjnym "Estranhas Direcoes".

Zmysłowy wokal Atari Rokumoto objawia się w "Yume". W pewnym momencie dźwięki przybierają tu na sile i mamy już do czynienia z  szalonym latino. Piękna rzecz. Jak ciekawie zaaranżowana! Album kończy się kompozycją "Vem Pra Mim", co w tłumaczeniu na język angielski przekłada się na zwrot  "Zostań ze mną". Po wysłuchaniu całości nie mam wątpliwości. Te dźwięki na pewno jeszcze długo we mnie pozostaną. Duże brawa. 


Tracklista albumu:
1. Janelas Abertas (Open Windows)
2. O Samba Da Minha Terra
3. Brincadeiras (Games)
4. Brazilica Dance
5. Bye Bye
6. Alegria
7. Pauleira
8. Amor Em Chamas
9. Estranhas Direćões (Strange Directions)
10. Pass You By
11. Yume
12. Balanćo Sedutor (Seductive Swing)
13. Summer Nights
14. Vem Pra Mim (Stay with Me)

"Fiesta Samba",
 My Music/ Universal Music Group  2008

REKLAMA