BlubaLu już w najbliższą środę we Wrocławiu na jedynym koncercie w Polsce!

Radio RAM | Utworzono: 25.05.2008, 23:16 | Zmodyfikowano: 25.05.2008, 23:20
A|A|A

BlubaLu to formacja, która od piętnastu lat działa w Sofii. Na koncie mają sześć albumów, w tym wydany w roku ubiegłym: „World Melancholy”, z którego pochodzi utwór: „Nevermind”- znajdziecie go na „Ram 6 p.m.”! Podczas nagrań ostatniego albumu w zespole zagościła (wydaje sie ze juz na stale) jedna z najlepszych bułgarskich wokalistek - Andronia "Roni" Popova. Słynie ona z pięknego, anielskiego, miękkiego głosu , ciekawego, poetyckiego angielskiego i miłego akcentu bułgarskiego, co razem wzięte czyni ją wyjątkową. Muzycy grupy określają swoją twórczość jako mieszankę: nu jazz i trip pop; jednak poprzednie płyty sytuowali także w rejonach ambient i wśród brzmień klubowych.

Ostatnimi czasy zdecydowali się jednak na śmiałe posunięcie: elektronikę skojarzyli z akustycznie brzmiącymi instrumentami smyczkowymi- tak właśnie powstał ich ostatni krążek. Konsekwencją tego albumu była trasa promocyjna, która zahaczyła również o Wrocław. Po powrocie do Bułgarii muzycy zagrali, w lipcu 2007 niesamowity koncert w Dużym Studiu Bułgarskiego Radia Publicznego.

Niesamowity, bo z udziałem orkiestry symfonicznej w pełnym składzie! Było poważnie i jednocześnie na luzie. Wszyscy z należną powagą podeszli do prezentacji materiału muzycznego, jednak nie co dzień ogląda się symfoników odzianych w jeansy i t-shirty! Na dodatek, gdzieś na tyłach orkiestry, można było dostrzec niecodzienny instrument i niezwykłego grajka. W ostatniej linii ustawiono bowiem rower obrócony do góry kołami, które to koła były wprawiane w ruch przez muzyka kręcącego pedałami. Jakie dźwięki i jaki wpływ na całość brzmienia miał ów instrument- trudno wywnioskować z DVD, które otrzymałem od zespołu; wierzę, że podczas ich majowej wizyty we Wrocławiu, będzie okazja o to spytać! Koncert zebrał bardzo pochlebne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności.

Wokalistka BlubaLu świetnie spisuje się na żywo, zarówno podczas wspomnianego koncertu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej jak podczas typowo klubowych występów, które, we fragmentach, można obejrzeć na stronach www zespołu i na ich profilu serwisu MySpace.
W tym roku BlubaLu szykuje się do wydania kolejnej płyty: „Europa”. Jej fragmenty jako jedyni w Polsce możecie już usłyszeć w Radiu Ram, sądzę też, że w środę wieczorem będzie okazja posłuchać ich na żywo.

Więcej o zespole także w trakcie naszych wieczornych audycji: między 18- 20 u Wojtka Jakubowskiego jak i między 20- 24 u Piotra Bartysia.

BLUBA LU COLECTIVE (BUL)
28.05., Klub Bezsenność, g. 21, wstep: 15 PLN
Koncert pod patronatem Radia Ram.

 

REKLAMA