Diana Krall wystąpi we Wrocławiu!

Radio RAM | Utworzono: 29.10.2007, 15:07 | Zmodyfikowano: 29.10.2007, 15:21
A|A|A

Diana Krall koncertowała już w Polsce, ale to jej pierwszy występ w stolicy Dolnego Śląska.

Krall już od dobrych kilku lat jest znakiem firmowym żeńskiego śpiewania jazzu na świecie. O czym się nie zawsze pamięta - jest Kanadyjką. Zaczęła uczyć się gry na fortepianie już w wieku lat czterech, pobierając prywatne lekcje, potem grając w szkolnym jazz bandzie. Ale tak naprawdę najwięcej zawdzięcza swojemu ojcu, pianiście, posiadającemu na dodatek olbrzymią kolekcję płyt z jazzową pianistyką – Diana była zmuszana do odgrywania różnych usłyszanych wcześniej fragmentów nuta po nucie.

Zobacz i posłuchaj jak znakomicie gra i śpiewa Diana Krall (wideo pochodzi z YouTube, jest rekomendowane na oficjalnej stronie artystki):

Na początku lat 80. Krall uczęszczała do Berklee College of Music, potem przez trzy lata mieszkała w Los Angeles, aby potem znowu przenieść się do Toronto. W 1990 r. spotkać ją już można było w klubach jazzowych Nowego Jorku, występującą z triem, w którym oczywiście pełniła także rolę wokalistki.

Debiutancki album „Steppin Out’” ukazał się w 1993 r. nakładem Justin Time Records. Następny, „Only Trust Your Heart” (1995), to już renomowana wytwórnia GRP. Trzecią płytę „All For You” (Impulse! 1999) Krall nagrał w hołdzie Nat „King” Cole’owi.

Przełomem w karierze Diany Krall był album „When I Look In Your Eyes” (Verve 1999) - otrzymała za niego Grammy w kategorii Best Jazz Vocal Performance. Była to też pierwsza od 25 lat jazzowa płyta nominowana do Grammy w kategorii Album Roku.

Właściwie wszystko, co od tej pory się dzieje to nieustające pasmo sukcesów, nagród, świetnie sprzedających się płyt i koncertów.

Ostatnie albumy artystki to nagrany z udziałem orkiestry Claytona-Hamiltona, a wydany w listopadzie 2005 r. „Christmas Songs”. Miniona jesień przyniosła nam wydawnictwo „From His Moment On”, na którego artystycznym kształcie po raz pierwszy zaznaczył się wpływ jej męża, Elvisa Costello. Wreszcie w tym roku na rynku pojawił się zbiór jej największych przebojów „The Very Best of Diana Krall” zawierający trzy wcześniej niepublikowane utwory.

44. festiwal „Jazz nad Odrą" trwać będzie od 5 do 9 marca. Obok Diany Krall wiadomo już na pewno, że wystąpią także (na specjalnym koncercie 6 marca) „Darek Oleszkiewicz & Friends” ( Darek Oleszkiewicz (b), Bob Sheppard (ts, ss), Aga Zaryan (voc), Michal Tokaj (p), Joe LaBarbera (dr) ), zaś 8 marca Brad Mehldau Trio ( Brad Mehldau (p), Larry Grenadier(b), Jeff Ballad (dr) ). Oba te koncerty w Imparcie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować