Prof. Karol Modzelewski dostał polskiego nobla!

(PAP) | Utworzono: 29.10.2007, 13:11 | Zmodyfikowano: 29.10.2007, 13:11
A|A|A

Prof. Karol Modzelewski (Fot. Tomasz Hołod / Polska - Gazeta Wrocławska)

Prof. Karol Modzelewski (dziś związany z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego) został uhonorowany w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych - za "badania nad historią powstawania tożsamości europejskiej, odkrywające znaczenie tradycji przedchrześcijańskiej i wielokulturowej dla współczesnego pojęcia Europy, przedstawione w dziele 'Barbarzyńska Europa'".

Przyznane już po raz 16. nagrody FNP mają opinię najpoważniejszej nagrody naukowej w Polsce. Trafiają do polskich uczonych za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat, stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej.

Nagrody przyznawane są w czterech dziedzinach.

Oprócz prof. Karola Modzelewskiego, tegoroczne nagrody FNP zdobyli: prof. Włodzimierz Krzyżosiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu (nagroda w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych), doc. dr hab. Andrzej Sobolewski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie (w dziedzinie nauk ścisłych) oraz prof. Andrzej Nowicki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie (w dziedzinie nauk technicznych).

Werdykt został ogłoszony w poniedziałek w Warszawie. 

W tym roku wartość nagrody wynosi 200 tys. zł (brutto). Uroczystość wręczenia dyplomów i statuetek nagrody zaplanowana jest na 7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować