Średzkie klejnoty w Brukseli

Radio RAM | Utworzono: 26.10.2007, 16:41 | Zmodyfikowano: 27.10.2007, 12:28
A|A|A

fot. www.mnwr.art.pl

Najcenniejsze klejnoty skarbu reprezentują Polskę na wystawie odbywającej się w ramach festiwalu "Europalia 2007". Wystawiając klejnoty królewskie z całej Europy organizatorzy chcieli pokazać, że Europa była jednością już kilkaset lat temu poprzez związki rodzinne europejskich dynastii.

Zabytki znalezione w Środzie Śląskiej w 1988 r. pochodzą z dworu praskiego Karola IV, a ostatnią właścicielką korony była prawdopodobnie żona króla Blanka de Valois. Klejnoty związane są z dynastiami Walezjuszy, Staufów i Luksemburgów.

Na Śląsk trafiły prawdopodobnie jako zastaw. Korona ze Środy Śląskiej jest dziełem zupełnie wyjątkowym pod względem artyzmu, nie mającym odpowiedników na świecie. Jest też jedyną zachowaną koroną z orłami, które pojawiły się jako element klejnotów królewskich w XIII w. i nawiązywały do tradycji cesarstwa.

Ozdoby w kształcie orła, który jest symbolem władzy, miały podkreślać wysoką pozycję monarchy. Korona i zapona eksponowane są jako wieloletni depozyt Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, do tej pory wypożyczane były na wystawy w Dreźnie (2002 r.) i w Valladolid w Hiszpanii (2004 r.).

W skład skarbu średzkiego wchodzą m.in. kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, gotycka korona ślubna, złote pierścienie i inne elementy średniowiecznej biżuterii.

REKLAMA