Siedem książek nominowanych do tegorocznego Angelusa

Radio RAM, (PAP) | Utworzono: 25.10.2007, 15:47 | Zmodyfikowano: 26.10.2007, 10:20
A|A|A

Posłuchaj materiału Polskiego Radia Wrocław i Radia RAM o tegorocznym Angelusie:

W czwartek jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przedstawiło listę siedmiu nominowanych do niej książek. Oto one:
Ołeksandr Irwanec - "Riwne/Rowno" (Ukraina)
Ismail Kadare - "Pałac snów" (Albania)
Imre Kertesz - "Dziennik galernika" (Węgry)
Hanna Krall - "Król kier znowu na wylocie" (Polska)
Martin Pollack - "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (Austria)
Mariusz Szczygieł - "Gottland" (Polska)
Dubravka Ugresić - "Ministerstwo Bólu" (Chorwacja).

Zdaniem przewodniczącej jury, rosyjskiej poetki i dziennikarki Natalii Gorbaniewskiej, wszystkie nominowane książki są na pograniczu tzw. czystej literatury i literatury faktu. - To wydaje mi się być najbardziej charakterystyczną i najlepszą cechą literatury współczesnej. Dlatego myślę, że ta siódemka jest bardzo charakterystyczna dla tendencji literatury współczesnej - mówiła jurorka.

W nominowanej siódemce znalazły się trzy utwory powracające do czasów II wojny światowej, trzy mówiące o czasach komunizmu i jeden dla którego punktem wyjścia jest sytuacja w państwie totalitarnym. - Wszystkie mają perspektywę historyczną i opierają się na trwałej podstawie ideologicznej czy politycznej. Być może jest to cecha charakterystyczna literatury środkowo-europejskiej - uważa członek jury prof. Julian Kornhauser.

Angelus jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności. Oprócz statuetki zwycięzca dostanie też czek na 150 tys. zł. Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali 1 grudnia.

Laureatem ubiegłorocznego Angelusa był ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz za powieść „Dwanaście kręgów”.

O nagrodę mogą walczyć autorzy z 21 europejskich krajów. Każdy wydawca miał prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego. W tym roku w konkursie wystartowało około 50 tytułów.

REKLAMA
Dźwięki
Relacja Polskiego Radia Wrocław i Radia RAM o literackim Angelusie - edycja 2007.