Przestrzenmiasta.pl: walka z faszyzmem, czy jego promowanie? (komentarz)

Radio RAM | Utworzono: 03.02.2008, 13:58 | Zmodyfikowano: 04.02.2008, 11:21
A|A|A

Przestrzenmiasta.pl to dzieło wrocławian zrzeszonych w organizacjach Młody Wrocław i Młode Centrum oraz w Młodzieżowym Klubie Żydowskim "KEN". Cele projektu są szczytne: chodzi o walkę z dyskryminacją na tle rasowym, etnicznym, religijnym czy seksualnym.

To klasyczny przykład serwisu społecznościowego. O jego zawartości decydują sami użytkownicy.

Niestety, wydaje mi się, że naturalną grupą docelową serwisu Przestrzenmiasta.pl będą głównie młodzi rasiści, kibole itp. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że gdy teraz będą smarować swoje hasła na murach - to natychmiast będą informować o tym serwis Przestrzenmiasta.pl. Po co? Dla hecy. Albo w imię środowiskowej rywalizacji o to, kto namaluje najwięcej odrażających bazgrołów.

Wówczas okaże się, że Przestrzenmiasta.pl nie tyle opisuje rzeczywistość, co ją kreuje. Twórcy serwisu będą musieli zmierzyć się z takim efektem ubocznym swojej działalności.

Co zrobić, by tak nie było? Przestrzenmiasta.pl musi wykazać się efektywnością w usuwaniu zgłoszonych napisów i ściganiu ich sprawców. To wymaga ścisłej współpracy z organami ścigania. Systematyczne nagłaśnianie przypadków zdemaskowania i ukarania rasistowskich grafficiarzy odstraszy ich ewentualnych naśladowców.

Mówiąc krótko, Przestrzenmiasta.pl musi uważać, by nie stać się zabawką w rękach neofaszystów. Czy to się uda?

REKLAMA

To może Cię zainteresować