Ossolineum ma już 190 lat

Elżbieta Osowicz, Dariusz Litera | Utworzono: 24.10.2007, 14:13 | Zmodyfikowano: 24.10.2007, 14:30
A|A|A

(Fot. Marcin Osman / Polska - Gazeta Wrocławska)

"Józef Maksymilian Ossoliński - Zuch cnoty obywatelskiej, wiekopomny fundator Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich" - taki napis znalazł się na bydynku tej instytucji we Wrocławiu. Tablica jest repliką płaskorzeźby, która na początku ubiegłego stulecia znajdowała się we Lwowie. Rzeźbiarz Christos Mandzios przyznaje, że oddanie wizerunku Ossolińskiego było trudne:

Ossolineum obchodzi właśnie 190-lecie istnienia. Od czwartku będzie można tam oglądać wystawę "Początki Muzeum Lubomirskich oraz dary Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego". Więcej o tej ekspozycji można przeczytać na stronie Ossolineum.

Ossolineum od początku istnienia łączy w sobie funkcje biblioteki, galerii oraz instytutu naukowego i wydawnictwa. Tak będzie nadal - zapewnił w środę rano w Polskim Radiu Wrocław dyrektor placówki Adolf Juzwenko. Najnowszy projekt tej instytucji to Muzeum Pana Tadeusza, oparte na rękopisie dzieła Adama Mickiewicza, przechowywanym właśnie we Wrocławiu. Muzeum ma powstać w ciągu trzech lat.

Posłuchaj, co o niezwykłych zbiorach rękopisów przechowywanych w Ossolineum mówił Polskiemu Radiu Wrocław Adolf Juzwenko:

Posłuchaj rozmowy z Adolfem Juzwenką o 190-leciu Ossolineum:

REKLAMA
Dźwięki
Christos Mandzios o tablicy upamiętniającej twórcę Ossolineum.
Adolf Juzwenko zachwala zbiory rękopisów polskiej literatury, które są w Ossolineum.
Rozmowa z Adolfem Juzwenką o 190-leciu Ossolineum.

To może Cię zainteresować