Wrocław: ogłoszono stan pogotowia przedpowodziowego

DK, Beata Makowska | Utworzono: 18.10.2020, 10:44 | Zmodyfikowano: 18.10.2020, 11:46
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

Odra we Wrocławiu płynie coraz wyżej. W Trestnie, na granicy miasta, poziom wody na godzinę 19 wynosił 486 cm, a to oznacza, że Odra przekroczyła stan alarmowy o 36 cm. Zdaniem hydrologów poziom wody może się podnieść jeszcze maksymalnie o 10 cm.  Jak mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Paweł Staniszewski - zwyżka nie powinna być drastyczna.

Najgorsze w tej sytuacji, że tak wysoki poziom wody będzie utrzymywać się jeszcze przez minimum dwie doby - dodaje synoptyk.

Na szczęście nurt nie jest gwałtowny więc nie powinno dojść do przerwania wałów. Mogą natomiast podmakać.

Pod wodą znalazł się bulwar Dunikowskiego. Na Kozanowie z powodu wysokiego stanu na Odrze powstała cofka na Ślęzie i podtopione zostały ogródki działkowe. Stan przeciwpowodziowy utrzymany jest także w gminach pod Wrocławiem. Stabilizuje się sytuacja w Oławie, gdzie wczoraj było najgorzej, jednak nadal groźnie jest w Siechnicach i Czernicy. W Siechnicach zamknięto dla ruchu odcinek ul. Polnej od mostu za młynem do Blizanowic, Droga Trestno - Mokry Dwór zamknięta. - Droga Kotowice - Groblice przejezdna z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
Obowiązuje zakaz spacerowania po wałach – które są bardzo nasiąknięte wodą i może dojść do ich przerwania.
Władze Wrocławia uspokajają, woda nam nie zagraża. W Trestnie na granicy Wrocławia osiągnęła poziom 480 cm. Zdaniem urzędników z ratusza, może podnieść się jeszcze o około 15 centymetrów.

Rano fala kulminacyjna na Odrze minęła Oławę. Stany ostrzegawcze przekroczone są w naszym województwie w 17 miejscach. Wszystko jest pod kontrolą - mówił dziś rano Grzegorz Rajter z magistratu.

W Oławie w nocy Odra sięgała 705 centymetrów. Bez zmian natomiast jest stan wody w rzece Oława, który aktualnie wynosi 322 centymetry.

REKLAMA

To może Cię zainteresować