Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany w obostrzeniach

Radio RAM, Wojciech Klich | Utworzono: 29.09.2020, 16:00 | Zmodyfikowano: 29.09.2020, 16:01
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

Na dzisiejszej konferencji zmiany przedstawili minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceminister resortu Waldemar Kraska. Niedzielski najpierw przekonywał, że trend dziennych zachorowań w liczbie ponad tysiąca przypadków będzie się jeszcze utrzymywał przez jakiś czas. Minister dodał jednak, że obecnie przygotowanych łóżek jest 8 tysięcy, a zajętych niemal 4 razy mniej.

Zmiany w obostrzeniach mają głównie dotyczyć żółtych i zielonych stref.

 - Jeżeli chodzi o ograniczenie zgromadzeń oraz wesel w strefie zielonej zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób do 100 osób – powiedział Niedzielski.

W strefie żółtej zgromadzenia będą ograniczone do 75 osób, ze 100 osób obowiązujących obecnie. W strefie czerwonej ten przepis nie ulegnie zmianie i nadal dopuszczone tutaj będą zgromadzenia do 50 osób.

W strefie czerwonej trudniej jednak będą mieli właściciele lokali gastronomicznych. Ich placówki mają działać jedynie do godziny 22. Z kolei w strefie żółtej zostanie rozszerzony obowiązek noszenia maseczek. Zasłaniać nos i usta będzie trzeba też na wolnym powietrzu.

Dodatkowo resort proponuje też zmianę w prowadzeniu pacjenta. Osoba z dodatnim wynikiem byłaby najpierw wysyłana do lekarza rodzinnego, a nie jak dotychczas do szpitala zakaźnego.

Ministerstwo chce przygotować rozporządzenie w ciągu dwóch dni, tak żeby był jeszcze czas na konsultacje z lekarzami. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym tygodniu.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować