Organy odradzające się z popiołów [FOTOREPORTAŻ]

GN, Patrycja Dzwonkowska | Utworzono: 08.09.2020, 05:55 | Zmodyfikowano: 08.09.2020, 06:03
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

W 2018 roku powstaje jednak projekt, który zakłada przedsięwzięcie niezwykle trudne i czasochłonne: największą na świecie rekonstrukcję organów po II wojnie światowej. Projektem kieruje organmistrz Andrzej Kriese - miłośnik i znawca sztuki oraz historii. Wszystkie elementy zdobnicze powstają we wrocławskiej pracowni rzeźby tworzonej przez artystów-rzemieślników, którzy z pieczołowitą dokładnością starają się odtworzyć rzeźby na podstawie dokumentacji zdjęciowej i zachowanych zwęglonych figur.

Sama pracownia działa niemal całą dobę z przerwą na obiad, który to wszyscy jedzą wspólnie o 14.00. To taki rytuał, który łączy artystów, podkreśla współpracę i organizację. Każdego bowiem dnia ktoś jest odpowiedzialny za to, aby dowieźć zespołowi specjalnie przygotowany dla nich obiad.

Pracownia działa w myśl idei, że "ludzie bez serca nie powinni tworzyć". Dlatego też poza pracami rekonstrukcyjnymi jest miejscem spotkań i dużej otwartości na drugiego człowieka. Artyści mogą tu przyjść z psem, kotem a nawet dzieckiem. "Po godzinach" jest czas na wieczory literackie, kameralne koncerty, rozmowy czy oglądanie sporej kolekcji grafik Eugeniusza Geta-Stankiewicza.


 

REKLAMA

To może Cię zainteresować