Koncertowy Rok 2008

Radio RAM | Utworzono: 09.01.2008, 13:00 | Zmodyfikowano: 09.01.2008, 13:00
A|A|A

Oto przegląd najważniejszych i najciekawszych, potwierdzonych wydarzeń:

Styczeń:

Odwiedzi nas niemiecki zespół Donna Regina. Muzycy, którzy swoje lata świetności zdają się mieć już za sobą, po raz trzeci zagrają w naszym mieście. Ich albumy, zwłaszcza te pierwsze, elektryzowały i cieszyły nasze zmysły. Teraz jest już nieco gorzej - bezbarwnie i bez polotu (mam na myśli przede wszystkim wydany jesienią 2007 album „More”). Mam jednak nadzieję, że podczas styczniowej trasy koncertowej zaprezentują także najlepsze utwory ze swojego dorobku. W naszym kraju zagrają kilka koncertów - nas interesuje zapewne najbardziej ten we Wrocławiu:
19.01.08. ODA Firlej

Roisin Murphy
Była wokalistka dobrze znanego zespołu Moloko od kilku lat pracuje na swój własny wizerunek. W ubiegłym roku wydała drugi solowy album - pisaliśmy o nim na naszej stronie. Październikowe koncerty w Warszawie i Krakowie zostały odwołane z powodu kontuzji artystki. Występy przełożono na koniec stycznia:
25.01.2008. Kraków, Klub Studio
26.01.2008. Warszawa, Klub Stodoła

Luty:

De Phazz
Pamiętacie ich fantastyczny koncert w czerwcu 2007 na wrocławskim Rynku?! Radujecie się przy każdym pojawieniu się ich utworu na naszej antenie? Warto zobaczyć ich znów w akcji! Na pewno nie zabraknie tych najnowszych, jak i starszych, sprawdzonych nagrań.
08.02.08 Łódź (Klub Dekompresja)
09.02.08. Poznań (CK Zamek)
10.02.08. Warszawa (Palladium)

Marzec:

To będzie raj dla wielbicieli żeńskiej wokalistyki jazzowej! Ale czy aby tylko dla wielbicieli damskiego wcielenia jazzu?

Wokalistek będzie sporo, jednak miesiąc otworzy Chris Botti. Może artysta nie zachwyca swoimi ostatnimi albumami, ale dla wiernych fanów jego koncerty w Polsce będą niewątpliwie olbrzymią gratką:
03.03 - Bielsko Biała, Bielskie Centrum Kultury
04.03 - Warszawa, Filharmonia Narodowa
05.03 - Gdynia, Klub Pokład

Niemal jednocześnie...:

04.03. Warszawa, Sala Kongresowa
Dee Dee Bridgwater
- wielokrotnie nagradzana, od Grammy Awards po Jazz Academy Awards - czy trzeba coś więcej dodawać?

09.03. Wrocław, Hala Orbita
9 marca
na jedynym koncercie w Europie pojawi się Diana Krall. Oczywiście - we Wrocławiu! O tym wydarzeniu pisaliśmy już na naszych stronach. Diana przybędzie z całą swoją rodziną - nowo narodzonymi bliźniakami i mężem Elvisem Costello. Bilety na ten koncert, które dostępne są od dwóch tygodni, praktycznie już się kończą. Nie dajcie się zaskoczyć! Poprzedni występ artystki w naszym kraju cieszył się takim powodzeniem, że wejściówki sprzedawane „z drugiej ręki” kosztowały nawet 2 tys. zł!

30.03. Warszawa, Sala Kongresowa
Cassandra Wilson
- co prawda nie będzie to jej pierwsze koncertowanie w naszym kraju, ale... każde wywołuje dreszcz muzycznego podniecenia! Tej artystki nie trzeba specjalnie rekomendować.

Kwiecień:

Balowała ze swoim „Bala Bala” już od wakacji 2007 na antenie Radia RAM, na jej ostatniej płycie „Djin Djin” występuje grono fantastycznych gości - pewnie nie przywiezie ich ze sobą do Polski, ale samą Angelique Kidjo zobaczyć niewątpliwie warto:
Angelique Kidjo & African Soul & Roots
21.04.2008 - Warszawa - Sala Kongresowa

Maj:

To miesiąc występów Stacy Kent i Jana Garbarka.

Stacy wydała jesienią 2007 swój najnowszy album: „Breakfast On The Morning Tram”, w prestiżowej wytwórni Blue Note. Ukazał się najpierw we wrześniu, w ukochanej Francji (złota płyta, sukcesy na francuskiej liście przebojów), miesiąc później w pozostałej części Europy. Nagrania z owego krążka nie omijają i Radia RAM. Stacy Kent dwukronie odwiedzi nasz kraj. Oba koncerty zaplanowano na świeżym powietrzu:
16.05. Warszawa, Park Sowińskiego
17.05. Poznań, Dziedziniec Różany

Manu Katche - niedawno wydał przepiękny album „Playground”, na którym wystąpili także polscy artyści (pisaliśmy o nim na naszej stronie). Artystę będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć wiosną podczas koncertów w Polsce. Tym razem jednak nie będzie promował swojego autorskiego materiału, a towarzyszył będzie Janowi Garbarkowi, z którym współpracuje i nagrywa od lat.
Jan Garbarek Group (w składzie m.in. Manu Katche):
29.05 - Katowice, Górnośląskie Centrum Kultury
30.05 - Bielsko Biała, Bielskie Centrum Kultury
31.05 - Wrocław, Centrum Sztuki IMPART
01.06 - Ostrów Wlkp., Kino Komeda
02.06 - Warszawa, Filharmonia Narodowa

Czerwiec:

Czerwiec to „Wrocław Non Stop” i niemal już pewny występ Annie Lennox. Podczas występu we Wrocławiu na pewno nie zabraknie piosenek z wydanego pod koniec 2007 r. albumu „Songs Of Mass Destruction”.

Lipiec:

Początek wakacji to oczywiście plenerowy festiwal w Gdyni. Tym razem, wśród potwierdzonych gwiazd znalazł się zespół Chemical Brothers!

Tegoroczny, wrocławski festiwal „Wrocław Non Stop” ma trwać dłużej niż zeszłoroczne edycje i przedłuży się na lipcowe dni. Główną gwiazdą ma być Annie Lennox, ale na zakończenie planowany jest występ gwiazdy trip hopu: Massive Attack (koncert niepotwierdzony). Jeżeli doszedłby do skutku, byłby - moim zdaniem - większą sensacją niż pojawienie się Annie Lennox.

Jak na pierwszą połowę roku - całkiem nieźle! O dalszych, potwierdzonych koncertach w „dobrym tonie” będziemy Was oczywiście informować.

REKLAMA