Miesiąc Spotkań Autorskich rozpoczyna się we Wrocławiu

Radio RAM | Utworzono: 02.07.2019, 15:45 | Zmodyfikowano: 02.07.2019, 15:45
A|A|A

Fot. materiały prasowe

W trakcie całego miesiąca w każdym z tych miejsc organizowane są 62 spotkania z pisarzami i pisarkami pochodzącymi z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy oraz z autorami z kraju będącego w danym roku gościem honorowym festiwalu – tym razem jest to Rumunia.

Podczas tej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich chcemy w możliwie najszerszy sposób przybliżyć współczesną literaturę rumuńską, dając publiczności szansę na zapoznanie się z dokonaniami najbardziej utalentowanych prozaików, dramaturgów i poetów, pośród których można wskazać wielokrotnie nagradzanych pisarzy, jak np. Varujan Vosganian, Adrian Schiop, Lucian Dan Teodorovici, Ana Blandiana, Dumitru Crudu, Filip Florian czy Cătălin Dorian Florescu. Należy podkreślić, iż twórczość niektórych spośród zaproszonych gości – mimo uznania w kręgach literackich – nie zaistniała dotąd w polskim przekładzie, a zatem dla tych autorów to pierwsza okazja do zaprezentowania fragmentów swoich utworów w zupełnie nowym obszarze językowym (specjalnie na potrzeby festiwalu powstaje wiele tłumaczeń).

Program imprezy obfituje też w szereg spotkań z pisarzami polskimi, czeskimi, słowackimi i ukraińskimi, co ma na celu przedstawienie nowych tendencji w literaturze środkowo- i wschodnioeuropejskiej. Swoje czytania będą mieli m.in. Maciej Płaza, Małgorzata Rejmer, Waldemar Bawołek, Weronika Murek, Olga Hund, Łukasz Zawada, Olga Drenda, Tereza Semotamová, Erik Šimšík, Petr Borkovec, Pavel Kolmačka, Kateryna Kalytko Petro Jacenko.

Rok 2019 jest szczególny, ponieważ wówczas przypada okrągła rocznica wydarzeń roku 1989, przełomowego w historii wszystkich państw, które uczestniczą w Miesiącu Spotkań Autorskich – od pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce, poprzez aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, aż po pełne dramatycznych zdarzeń obalenie ustroju komunistycznego w Rumunii. Spotkania z pisarzami będą stanowić dobrą okazję do refleksji na temat ostatnich 30 lat w regionie: przemian społecznych, sytuacji kultury i literatury oraz rozliczeń z historią.


Miejsca festiwalowe:

  • Mediateka / Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
    pl. Teatralny 5 / wejście od ul. Menniczej
  • Klub Proza / Wrocławski Dom Literatury
    Przejście Garncarskie 2 (spotkania czwartkowe)

Więcej informacji: www.msa.wroclaw.pl

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować