Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Spotkanie ossolińskie

Radio RAM, d | Utworzono: 12.06.2019, 14:35 | Zmodyfikowano: 12.06.2019, 14:35
A|A|A

(fot. mat. prasowe)

Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Spotkanie ossolińskie
15/06/2019 (sobota), godz. 12.00-16.00

W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, w związku z którą Sejm RP ustanowił tego polskiego kompozytora patronem całego roku 2019. Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu włącza się w obchody tego jubileuszu poprzez organizację wydarzenia pt. Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Ossolińskie spotkanie, które odbędzie się w sobotą, 15 czerwca 2019 roku.

O godz. 12.00 rozpocznie się muzyczno-filmowy spacer tropem Stanisława Moniuszki we Wrocławiu, który poprowadzi znana wrocławska dziennikarka, pomysłodawczyni i realizatorka cieszących się wielkim powodzeniem spacerów tematycznych, redaktor Beata Maciejewska. Spacer rozpocznie się na pl. Wolności, a na jego trasie znajdą się miejsca związane z początkami życia muzycznego we Wrocławiu, instytucje dokumentujące historię wykonań muzyki Moniuszki na Dolnym Śląsku, a także miejsca eksponujące żydowskie oblicze miasta, w tym także oblicze muzyczne. Trasa spaceru zakończy się w gmachu głównym Ossolineum, przy ul. Szewskiej 37, gdzie będzie można zobaczyć wybrane obiekty ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dotyczące postaci Stanisława Moniuszki i jego twórczości.

O godz. 14.00 w Auli im. prof. M. Gębarowicza w gmachu głównym Ossolineum rozpocznie się spotkanie z dr Krystyną Dachterą, teatrologiem, historykiem opery i znawczynią przeszłości Opery Wrocławskiej. Rozmowa pt. Moniuszko na gruzach Festung Breslau. Początki opery w polskim Wrocławiu poświęcona będzie pierwszej powojennej premierze opery Halka Stanisława Moniuszki, która odbyła się we Wrocławiu już 8 września 1945 roku. To i kolejne przedstawienia z muzyką Stanisława Moniuszki dały początek nie tylko działalności Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, ale były także jednym z narzędzi propagandy lat 40. i 50. XX wieku. Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Topolska z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Bezpośrednio po spotkaniu rozpocznie się pokaz filmu Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940), jednego z ostatnich przedwojennych filmów w jidysz produkcji amerykańskiej. To jedyny w historii zagraniczny film o Stanisławie Moniuszce. Polski kompozytor, grany w nim przez arcy przystojnego aktora Jacka Mylonga Muntza, staje na drodze kantora wileńskiej synagogi, na zawsze odmieniając los żydowskiego śpiewaka. Takiego oblicza Stanisława Moniuszki nie znamy. Oryginalna wersja językowa w jidysz z angielskimi i polskimi napisami. Licencji na pokaz udzielił właściciel praw do filmu: National Center for Jewish Film

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

15/06/2019 (sobota)

12.00
pl. Wolności (od strony głównego wejścia do Narodowego Forum Muzyki
Tropem Stanisława Moniuszki. Muzyczno-filmowy spacer z Beatą Maciejewska
Wstęp wolny

14.00
gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37 (Aula im. prof. M. Gębarowicza)
Moniuszko na gruzach Festung Breslau. Początki opery w polskim Wrocławiu
Spotkanie z dr Krystyną Dachterą
Projekcja filmu Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940)
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: marketing@ossolineum.pl, tel. 71 371 95 95

Wydarzeniu towarzyszy wystawa archiwalnych dokumentów ze zbiorów Ossolineum.

Projekt dofinansowany ze środków
Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować