Ogromny sukces wrocławskich badaczy. Odnaleziono rękopis Orędzia Bolesława Kominka

mat. prasowe, d | Utworzono: 06.06.2019, 13:06 | Zmodyfikowano: 06.06.2019, 13:08
A|A|A

(fot. mat. OŚRODEK "PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ")

Odkrycia, nieznanego do tej pory, rękopisu pierwszej wersji Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich dokonał zespół historyków z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” kierowany przez dr. Wojciecha Kucharskiego, w maju tego roku, podczas kwerend w Rzymie. Jak mówi dr Wojciech Kucharski, analiza grafologiczna potwierdza, że tekst napisany został przez wrocławskiego arcybiskupa Bolesława Kominka.

Podczas IV sesji Soboru Watykańskiego II jesienią 1965 r. polscy biskupi obecni w Rzymie wystosowali kilkadziesiąt listów do biskupów na całym świecie z zaproszenie na obchody milenium Chrztu Polski. Wśród nich znalazło się Orędzie do biskupów niemieckich, w którym polscy biskupi przedstawili tysiąc lat relacji polsko-niemieckich i mimo doznanych podczas II wojny światowej krzywd wzywali do dialogu i pojednania. Do historii przeszło słynne zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, które wypowiadali biskupi w imieniu narodu ofiar.

Odkrycie rozstrzyga wiele istotnych kwestii dotyczących okoliczności powstania tego dokumentu, czasu, oraz ostatecznie potwierdza Bolesława Kominka jako jego autora. Warte podkreślenia jest to, że już w pierwotnej wersji znajdowało się zdanie „Wir… gewähren Vergebung und bitten um Vergebung“.

Jak mówi dyrektor ośrodka Marek Mutor, teraz już nie ma wątpliwości jak powstawał tekst orędzia.

Wyraźnie widać, że wrocławski biskup od razu napisał odręcznie 20-stronicowy tekst w języku niemieckim, który w większości znalazł się w finalnej wersji Orędzia do biskupów niemieckich. Na podstawie innych źródeł wrocławscy historycy ustalili dokładne miejsce, w który abp. Kominek napisał ów test – był to klasztor sióstr elżbietanek we Fiuggi, kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu.

Znaczenie odkrycia jest tym większe, że jest to jeden z kilkudziesięciu polskich tekstów, które wpłynęły na losy Europy i świata. To dzięki zaproponowanej przez abp. Kominka formule pojednania doszło do zmiany w myśleniu obu narodów o wzajemnych relacjach.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować